Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Eroare lista pe doua pagini

    Am si eu urmatoarea stituatie am o adeverinta confirgurata in salarii (pentru a le da salariatiilor pentru pensii e configurata din lista de lichidare) si nu stiu ce anume a patit ca daca setez date pe 2 ani si am date prea multe nu imi afiseaza decat prima pagina nu mai face a 2 pagina cu datele, ce anume setare trebuie sa ii fac sa ma tot chinuie si nu reusesc. Am 30 linii in adeverinta iar la listare imi apar doar cele care incap pe prima pagina nu imi aduce ultimele 2 linii si nici totalul, cred ca e vorba de o configurare dar nu imi dau seama ce face de nu creeaza si a doua pagina.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Incercati sa jonglati cu inaltimile antetului si finalului; e ciudat sa dispara liniile respective, totusi; intr-adevar, exista niste calcule care pot forta mutarea anumitor randuri pe pagina noua, dar ele se vad pe acea pagina (a 2-a).

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am gasit problema, am analizat 2 listari si am vazut ca una avea in fereastra de configurari totalurile afisate si calculate la fiecare coloana, iar cealalta nu. Asta care nu avea afisate totalurile era cea cu problemele, am scos bifa din configurare coloane de la are totaluri, am dat recalcularea si mi-au revenit si paginile urmatoare, am salavat am intrat e ok. Am ramas acuma cu problema ca daca ii pun bifa sa imi faca total pe coloana nu imi afiseaza totalul, cred ca aici e buba ca sa zic asa ciudat e ca doar in acest raport. La ce as putea sa ma mai uit?

    PS: Am rezolvat si cu totalul, tot ca mai sus, am intrat in configurari am scos bifa de pe are total general, am recalculat, am repus bifa a aparut si linia de total am salvat si totul e ok. Nu stiu ce nu i-a placut si ce eroare a avut e ciudat ca acum am reusit.
    Ultima oara editat dealexadi; 07 May 2019 la 15:41 Motiv: adaugat ps

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    El face o estimare, daca tabelul principal incape pe pagina, calculand inaltimea tabelului, minus antet, minus final; daca nu, va forta ultimul rand (sau ultimele, cate or fi), diferit de total general, sa sara pe pagina urmatoare.

  5. #5
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am o alta adeverinta din lista de lichidate si se pare ca are aceeasi problema, rezolvarea e sfantul excel si prelucrarea acolo ca pe mentor nu am baza, degeaba are acest pret ca la nevoie regret bani pe care i-am investit.
    Acuma sa spun si de ce, intru in adeverinta generez pentru perioada ianuarie 2016 - iulie 2019 lua de lucru 2019, la ecran apar toate lunile totul e super, dau listare ma trezec cu 2 pagini si fara totalul de la tabel, ma uit mai bine si de fapt lipsc lunile iunie si iulie 2019 plus totalul, deci in wimentor da cu virgula, intru pe vizualizare ma uit pe prima pagina e perfect cu ce a listat, ma uit pe a 2 pagina exact ca pe cea ce am listat lipsc ultimele 3 linii (iunie+iulie 2019+total), ma mananca mana si apa se sageata dubla sa faca salt la ultima pagina si supriza apare si ultimele 3 linii zic super sa listez dar stai ca nu e corect ca imi lipsc de pe prima pagina primele 3 linii, deci cum o dai wimentor nu stie sa listeze toata lista. Oare ce pot face sa listez si eu acesta lista corect?
    Nu e singura adeverinta care imi face asa deci eroare este in wimentor, de la ce o face si ce se intampla ramane sa aflam, pana una alta eu trebuie sa muncesc supllimentar ca degeaba baza mea de date e super laudata daca e plina de erori la iesiri.

    Atasez lista ca sa poata fi importata si sa se verifice comortamentul.

    PS: Adeverinta cum apare la ecran si la listare asa cum se vede si in cele 2 poze butoanele folosite asa pentru a ajunge la paginile respective se vad incercuite in poze. Mie unul imi e greu sa cred ca wimentor nu poate si asta e adevarul sa listeze corect un document pe 3 pagini si se foreteaza sa il listeze in 2 pagini trunchiund informatiile, lucru care mi se pare inadmisibil, asta spunand multe despre limitarile care nu apar trecute nicaieri dar care sunt intanlite zi de zi in functionare si care nu ar trebui sa existe ca totusi nu vorbim de un soft facut pe genunchi ci de unul care se respecta si care mereu scoate in fata avantajele pe care le are unul dintre ele fiind aceste iesiri.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Fisiere Atasate Fisiere Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 10 August 2019 la 13:08 Motiv: adaugat PS si cele doua poze

  6. #6
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Sa inteleg ca nimeni nu are nici o idee despre acesta eroare? Ce pot face sa scap de ea, ca sa pot emite si eu din sistem documete legate de salarii, ca se pare ca ceea ce spunea mai sus Dragos nu se aplica in cazul documentelor emise de winemntor, nu fortaeza trecea lor pe foaie noua ci afiseaza mai multe date, sa inteleg ca nimeni nu mai are aceste probleme?

  7. #7
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cum ma tot lovesc de a da adeverinte pentru angajati care sunt intinse pe mai multi ani, revin mereu la acesta eroare si anume, daca lista depaseste un nr de randuri ea nu listeaza mai mult, la ecran se vede insa la printare apare cum vrea muschiul lui mentor si anume doar 18-20 randuri, ce se intampla e prea greu se pare pentru mentor a rezolva problema asa ca azi dupa ce am luat o iar "teapa" una vad eu si alta ajunge la imprimanta/pdf si deci si la client am mai pierdut azi inca 2 ore (dupa ce imi spune clientul ca iar i-am dat partial adeverinta pana la 01.01.2018-01.06.2019, cu toate ca eu aveam setat pana in prezent adica 05.2020) si am tot facut teste, si am vazut ca imi afiseaza toate randurile daca la configurare ma duc la 4 - Final document/pagini si acolo scot finalul fiecarei pagini si ce sa vezi surpriza imi face 3 pagini si doar pe ultima imi apare finalul documentului deci este cum am presupus din prima miscare eroare de programare, acum astept sa vad si cati ani, sper ca nu multi va dura sa o rezolve departamentul de programare.

    ps: daca iau in calcul si faptul ca din 2013 si pana acuma am tot auzit ca modulul de facturi in avans o sa suporte si comenzi de la furnizori si nici azi nu e rezolvata, o sa fie rezolvata si asta la fel adica: la exact PASTELE CAILOR.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Verificati, va rog: la Final, Finalul fiecarei pagini, aveti o multime de randuri goale in partea de jos; stergeti pana la puncte puncte.

    LE: nu aveti alocata deloc dimensiune pentru finaluri; incercati si cu o dimensiune, acolo.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •