Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit Tichete de masa electronice

    Cum se inregistreaza tichetele de masa electronice?
    Avem cu Banca Transilvania o conventie de distributie sume reprezentand contravaloarea tichetelor de masa electronice (cardurile de masa sunt emise de Banca Transilvania ). Sunt doua conturi la BT , contul curent si contul de tichete de masa .
    Se vireaza banii pentru tichete din contul curent in contul de tichete , se trimite la banca un borderou cu angajatii si cu sumele aferente pentru tichete , iar banca alimenteaza cardurile angajatilor pe baza borderoului.
    Nu exista nici o factura cu contravaloarea tichetelor ca in cazul celor tiparite.
    Poate sa-mi spuna cineva cum se inregistreaza in winmentor ?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Din cate stiu, chiar daca tichetele sunt electronice tot trebuie sa primiti de la firma emitenta factura. Asta am gasit eu pe net :
    "La randul lor, firmele emitente de tichete electronice vor mentiona anumite informatii in facturile pe care le vor emite angajatorilor care au comandat tichete electronice. Conform documentului care se aplica de joi, factura de livrare va cuprinde:

    numarul de tichete de masa transferate pe suporturile electronice;
    valoarea nominala a unui tichet de masa;
    valoarea totala corespunzatoare numarului de tichete de masa alimentate pe suport electronic;
    numarul contului bancar distinct si denumirea bancii la care isi are deschis contul unitatea emitenta;
    costul emiterii tichetelor de masa pe suport electronic.
    Totodata, emitentii vor factura distinct catre angajator costul suportului electronic pe care se alimenteaza tichetele de masa sau al inlocuirii acestuia. "

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Nu exista nici o factura de la banca , daca era o factura era simplu . Am trimis borderoul cu angajatii si sumele aferente , banca a transferat banii pe card si asta e tot .

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Banca nu este firma acreditata sa emita tichete de masa din cate stiu eu sper sa nu ma insel. Tichetele de masa precum si cardurile aferente sunt emise impreuna cu una din firmele de tichte de masa (de exemplu edenred), iar aceasta firma iti emite tie factura pentru tichetele de masa. Am caz concret 2 clienti care au carduri pentru tichete electronice masa si cadouri si primesc de la edenred factura caci cu ei lucreaza, deci vezi cine e furnizorul tichetului chiar si electronic si de la el vei primi factura.

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    E acreditata sa emita tichete. Au carduri de masa (vedeti la ei pe site), nu are rost sa discutam aspectul asta din moment ce eu am deja cardurile si am transferat si contravaloarea tichetelor.
    Am intrebat de factura si ei zic ca nu o sa fie nici o factura , se inregistreaza pe baza borderoului.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Plata din contul de tichete direct pe cont, pe 6422 ?

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Asa poate sa le faca si direct din banca la 5328 si de acolo urmeaza traseul clasic , mai putin descarcarea de gestiune.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Platesc direct din banca la 5328 cu plata "datorii taxe si impozite "? si descarcarea de gestiune cum o fac ?

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    La descarcare o faci manual cu nota contabila.
    Varianta 2 daca vrei asa cu descarcare prin bon de consum sau diminuare stoc ai si varianta:
    plata catre un cont intermediar sa zicem 5125 sau 473
    marire de stoc 5328 cu acel cont intermediar 5125 sau 473
    si de aici ca si pana acuma, se descarca clasic cu bon de consum.

    Provocari sa fie ca solutii gasim daca ne dorim, mai ales daca suntem putin inventivi.

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Am virat banii pentru tichete din contul curent in contul de tichete cu viramente interne , dupa care am urmat varianta 2.
    Multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •