Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2018
    Posturi
    6

    Implicit Probleme tehnice

    Buna ziua,

    1. De ceva timp (n-as putea spune daca, poate, dupa vreun update) ma confrunt cu doua probleme care persista mereu:

    - de fiecare data dupa inchidere luna, trebuie sa dau neaparat Refacere stocuri-solduri, altfel, soldurile din luna curenta imi sunt denaturate si veniturile si cheltuielile neinchise;
    - de fiecare data cand vreau sa deschid aplicatia "Declaratii", nu reactioneaza decat dupa ce restartez calculatorul inainte - spre ex, dau restart, intru in Declaratii, apoi inchid modulul Declaratii (termin sesiunea de lucru), si daca am nevoie sa reintru nu mai reactioneaza, decat daca dau iarasi restart calculatorului.

    Ce poate fi?

    (E vorba de retea, problema apare pe server/calculatorul cu cheia.)

    2. Daca am o firma abia preluata, cu analiticele pe partener introduse manual, cum pot face compensare intre un document curent cu o suma introdusa pe analitic manual, ce vine dintr-o perioada trecuta?

    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Inchiderea de luna vine cu o macheta cu intrebarea daca se doreste si refacere stocuri solduri, din viteza si eu mai dau pe nu, ca e in dreapta mai la indemana, poate acelasi lucru il faceti si dvs. Daca nu asta e cazul, luati legatura cu distribuitorul sa arunce o privire pe baza de date.
    Daca aveti aceasta problema, luati executabilul de declaratii aflat pe ftp in folderul chei HL.
    Imi pare rau dar la intrebarea de la pct 2 nu inteleg. Dati detalii, ce anume faceti, unde ati pus analiticele...etc

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    Am mai verificat inca odata. Nu este situatia relatata de dvs, problema persista si dupa ce dau DA pe Refacere stocuri-solduri pe macheta venita pe parcursul procesului de inchidere a lunii. O sa iau legatura cu distribuitorul. Multumesc!

    La punctul 2 este vorba despre preluarea in mentor a unei firme noi, vorbesc de initializare, introduc soldurile initiale ale balantei, apoi initializez sumele sau stocurile, pe analitic. In cazul sumelor introduse pe analitic parteneri, spre ex, daca vreau sa fac o compensare intre o suma rezultata dintr-o factura emisa in luna curenta cu o suma introdusa in momentul initializarii, apare afisat mesajul "Nu gasesc document de legatura pentru acest partener", sper ca am reusit sa fiu mai explicita...raman, de exemplu, pe analitic, cu o suma pe plus provenita din initializare, si una cu minus provenita din perioada curenta, fara sa pot face compensarea, desi per total, partenerul are sold 0(zero).

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    Am luat executabilul de pe ftp, chei hasp hl. Acum, cand incerc sa deschid aplicatia, mi se afiseaza "Sentinel key not found (H0007)".

    Later edit: Am pus executabilul vechi, adica cel din ftp, versiune curenta, pare ca acum functioneaza. Multumesc.
    Ultima oara editat deMiraD; 03 May 2019 la 10:11

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    La compensare, acela ar trebui sa fie comportamentul normal, sa apara ambele documente; verificati sa nu fi pus la initializare campul de "Plata" pe Nu.

    Daca acesta este cazul, asta se foloseste pentru initializarea avansurilor facturate, iar aceste avansuri se vor stinge doar intr-o alta factura, cu un serviciu avand acelasi cont cu contul din initializare, avand rol de Storno avans.

    Daca nu este acest caz, trebuie vazuta baza de date.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2018
    Posturi
    6

    Implicit

    La initializare am pus campul de plata pe NU, dar presupun ca asa trebuie in cazul in care sumele respective reprezinta facturi neachitate sau neincasate (in sensul ca ele nu sunt sume platite sau incasate si nici avansuri facturate).
    (daca pun campul de plata pe DA, si scot "Obligatii plata furnizori", sumele apar ca si cum ar fi plati, ceea ce nu e corect, pentru ca sumele reprezinta practic niste facturi neachitate sau neincasate)
    Ulterior, dupa initializare, lasand campul de plata pe NU, daca pentru o factura de achitat preluata prin initializare, am o factura de reducere emisa de furnizor, pentru a stinge acea suma mai veche, nu pot face compensarea, pentru ca nu gaseste document de legatura.
    ...nu stiu cat de bine ma fac inteleasa...

    Practic, daca scot "Obligatii plata furnizori", vad ambele sume, cea din initializare cu plus, si reducerea introdusa ulterior cu minus, soldul de plata catre furnizor fiind 0(zero), dar daca incerc sa fac compensarea, nu gaseste documentul de legatura aferent sumei introduse prin initializare.

    Situatia este similara si in cazul clientilor, nu doar a furnizorilor.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    In situatia dvs trebuie puse cu DA. Ce cont folositi pentru initializare? Facand un test cu o initializare de -100 lei pe 401, in lista de Obligatii furnizori imi aduce ca fiind "Facturi furnizori interni".

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •