Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Jurnale tva trimestriale

    Am si eu urmatoarea situatie ciudata in ianuarie am decont pentru toata luna, ca urmare a faptului ca incepand cu 01.02.2019 a fost declarata firma inactiva si a pierdut codul de tva, deci am setat in constante TVA LUNAR totul este ok am putut depunde decont. In luna februarie pe 25.02.2019 redevine platitor de tva si am decont trimestrial, deci setez in cosntante TVA TRIMESTRIAL la fel apare si in martie 2019 problema e ca in jurnale imi arata si luna ianuarie.

    Ce anume mai trebuie setat ca sa tina cont in jurnale de contatanta: MOD editare tva : TRIMESTIRAL doar pentru lunile februarie si martie asa cum este setat in program si sa nu aduca si ianuarie in jurnale?
    Multumesc anticipat pt ajutor.

    PS: La jurnale e usor rezolvarea e o filtrare si le arata ok. La declaratia 300 modific eu sumele conform jurnalelor modificate, Insa problema care ramane este la 394 ce pot face ca nici acolo nu tine cont de constanta trimestiala lucru care sincer nu mi se pare normal.
    Ultima oara editat dealexadi; 22 April 2019 la 12:32 Motiv: Adaugat ps

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Eu va recomand urmatoarele: cand finalizati inregistrarile si vreti sa faceti decontul faceti o firma clona, si pe firma aia clona inlocuiti in luna ianuarie toate fisierele cu cele din New/luna. Asta ca sa nu mai aveti informatii in luna ianuarie si sa nu le vada in jurnale. Depuneti decont si apoi mergeti normal pe firma obisnuita cu inregistrarile.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •