Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit Contract de mandat la o firma de constructii

    Buna ziua!

    La o firma de constructii care aplica OUG 114 avem o persoana cu contract de mandat. Conform OUG nu beneficiaza de scutire deoarece nu are contract de munca. La aceasta persoana, in Conditii salarizare am ales Venituri asimilate (nu este salariat), la Tip venituri asimilate am ales "Directori cu contract de mandat ...", la Contributii am lasat doar cele 3 contributii "normale", nu le-am trecut si pe cele pentru constructii. Doar ca nu imi calculeaza nici un fel de retinere. Am verificat, toate contributiile au bifa de DA la Venituri asimilate salariilor.

    Unde gresesc? Am uitat sa mai modific vreo configurare?

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 529

    Implicit

    Eu as pune si celelalte contributii, oricum programul stie singur ce aplica si ce nu in functie de contract. Daca nu se rezolva asa luati legatura cu distribuitorul sa arunce o privire bazei de date.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    Din pacate daca le pun pe toate mi-l trece si pe el la scutiri, desi conform OUG doar cei cu contract de munca beneficiaza de scutiri.

    De fapt in OUG este o contradictie, pe de-o parte vorbeste de venituri din salarii si asimilate salariilor, pe de alta parte spune ”in baza unui contract de munca” :-(

    In plus, daca completez 112 direct in PDF trebuie sa aleg la tip salariat ”(12) 3.4. Directori cu contract de mandat” si nici aici nu imi aplica scutirile.

    Multumesc,
    Andrea
    Ultima oara editat deandrea; 25 March 2019 la 09:59

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 529

    Implicit

    Ce versiune de mentor aveti?
    Ca e rezolvata de multisor problema.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    865.01

    Am vazut cu este si 865.05. Pun versiunea noua.

    Multumesc,
    Andrea

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    Buna ziua!

    Am revenit din pacate :-(

    Am pus ultima versiune 866.02. Dar la contractul de mandat, desi acum imi calculeaza corect CAS si sanatate, nu imi retine deloc impozit pe venit. Ce imi scapa?

    Multumesc,
    Andrea

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 529

    Implicit

    Depinde de tipul de contract selectat, poate in Nomenclatoare la Impozitar aveti bifa pe nu la tipul respectiv.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Depinde de tipul de contract selectat, poate in Nomenclatoare la Impozitar aveti bifa pe nu la tipul respectiv.
    Da, aceasta era problema.

    Multumesc de ajutor,
    Andrea

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •