Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Threaded View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit Operatiuni netaxabile TVA in D394

    Buna dimineata,

    In primul rand va urez tuturor o primava frumoasa.
    Am o intrebare referitor la includerea in declaratia 394 a facturilor aferente serviciilor netaxabile din punct de vedere al TVA. Mai exact, primesc facturi de servicii de medicina muncii prestate de catre un furnizor de servicii medicale, servicii considerate scutite de taxa. Aceste facturi nu ar trebui sa fie cuprinse in declaratia 394. In momentul acesta ele sunt preluate in declaratia 394 in cartusul D - operațiuni desfășurate cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA.
    Nu stiu daca s-a mai adus in discutie acest subiect, am cautat putin in arhiva forumului insa nu am gasit acest topic.

    Ma puteti ajuta cu o solutie in acest sens, sa nu mai fie colectate aceste facturi in D394? Momentan, cand generez declaratia D394 in vederea depunerii la ANAF, inainte de a o genera, intru in modulul Mentor si bifez facturile respective de servicii medicale ca fiind neoperate, o procedura un pic anevoiasa daca mai sunt si platite acele facturi, urmand ca dupa generarea declaratiei 394 sa ma intorc si sa le bifez ca operate.

    Am atasat si un print screen cu sectiunea unde sunt colectate aceste facturi.

    Va multumesc
    Imagini Atasate Imagini Atasate

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •