Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit Operatiuni netaxabile TVA in D394

    Buna dimineata,

    In primul rand va urez tuturor o primava frumoasa.
    Am o intrebare referitor la includerea in declaratia 394 a facturilor aferente serviciilor netaxabile din punct de vedere al TVA. Mai exact, primesc facturi de servicii de medicina muncii prestate de catre un furnizor de servicii medicale, servicii considerate scutite de taxa. Aceste facturi nu ar trebui sa fie cuprinse in declaratia 394. In momentul acesta ele sunt preluate in declaratia 394 in cartusul D - operațiuni desfășurate cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA.
    Nu stiu daca s-a mai adus in discutie acest subiect, am cautat putin in arhiva forumului insa nu am gasit acest topic.

    Ma puteti ajuta cu o solutie in acest sens, sa nu mai fie colectate aceste facturi in D394? Momentan, cand generez declaratia D394 in vederea depunerii la ANAF, inainte de a o genera, intru in modulul Mentor si bifez facturile respective de servicii medicale ca fiind neoperate, o procedura un pic anevoiasa daca mai sunt si platite acele facturi, urmand ca dupa generarea declaratiei 394 sa ma intorc si sa le bifez ca operate.

    Am atasat si un print screen cu sectiunea unde sunt colectate aceste facturi.

    Va multumesc
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    In sectiunea d se duc toate inregistrarile cu parteneri neplatitori de tva. Aveti o baza legala in baza careia serviciile medicale nu trebuie inregistrate in aceasta declaratie?

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit

    Practic este specificat in "Ordinul nr. 3769/2015 privind declararea livrărilor/prestărilor și achizițiilor efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA și pentru aprobarea modelului și conținutului declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA", respectiv "INSTRUCȚIUNI de depunere și completare a formularului (394) "Declarație informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA", cod MFP 14.13.01.02/f:

    1. Declarația se completează și se depune de către:
    a) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 316 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, pentru livrările de bunuri/prestările de servicii taxabile în România pentru care persoana obligată la plata taxei este furnizorul/prestatorul conform art. 307 alin. (1) sau (7) din Codul fiscal sau beneficiarul conform art. 331 din Codul fiscal. Declarația se depune pentru orice operațiune taxabilă în România pentru care, conform titlului VII din Codul fiscal, este emisă o factură, inclusiv pentru avansuri, precum și pentru operațiunile la care se aplică sistemul TVA la încasare."

    Aceasta ar fi baza.

    Ce parere aveti?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit

    Buna ziua,

    Vreo solutie la situatia relatata?

    Multumesc.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ne-am ghidat in aceasta declaratie dupa instructiunile anaf. Atasez o imagine, cu instructiuni de completare a declaratiei 394 pentru achizitie cartusul D. Veti vedea f clar ca nu precizeaza ca la cartusul C de operatiuni taxabile ci de toate operatiunile cu parteneri persoane fizice/neplatitori de tva. cartus d.jpg

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •