Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: Stornare Marfa

  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    8

    Implicit Stornare Marfa

    Buna ziua.

    Ma confrunt cu urmatoarea problema:

    Daca returnez marfa unui client mi-o readuce pe stoc numai daca mai am din produsul respectiv, daca nu nu. De ex am pe stoc 5 camasi albe si un client imi aduce una inapoi ca e defecta. o preiau , ii dau clientului factura cu minus si fac o dispozitie de plata pe excat suma platita de el. Im Mentor imi da voie sa inregistrez factura storno numai daca am cele 5 camasi albe. Daca am ghinionul sa am stoc zero la camasi albe nu mai pot readuce pe stoc camasa returnata de client.
    Cum procedez?
    Eu am introdus o camasa alba pe stoc la pret de achizitie zero, numai ca sa imi dea voie sa readuc pe stoc camasa vanduta, dar asta imi denatureaza valoarea stocului SI DUPA CE FAC STORNAREA AM PE STOC 2 CAMASI ALBE LA PRET DE ACHIZITIE ZERO. va rog, incep sa-mi pierd cumpatul
    Multumesc pentru atentie.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Cel mai simplu mod de a inregistra facturi de iesire in rosu este sa folositi optiunea "Generare pozitii in rosu", optiune care o gasiti pe butonul cu plus albastru. Incercati si spuneti-ne daca a mers.
    La tăţi ni' greu!

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Returnazti marfa... aveti sau nu aveti produse in stoc... nu vad, si cred ca nu este, nici o legatura in intre ele; puteti avea si OI, si imobilizari, si altceva, nu cred ca conteaza...

    In Mentor, stornarea unei facturi emise se poate realiza semiautomat, sau manual...

    semiautomat: adaugati o noua factura, completati data si clientul, dupa care selectati "generarea pozitii in rosu", cum a spus dl bilion... din fereastra care apare aveti posibiltatea sa stornati toate articolele, sau sa eliminati unele pe care nu le doriti stornate... Dupa care veti putea da click pe salvez fara sa mai umblati nicaieri. Mentor-ul va completa el automat preturile corecte, atat pe document, cat si pe livrare...

    manual: completati client, data, adaugati articole cu cant negativa, puneti pretul cu care ati vandut, mergeti la livrare, dublu click in dreptul coloanei ok, click pe titlul coloanei intrare, completati un pret de achizitie si unul de inregistrare, completati cantitatea livrata cu minus, click pe ok, si salvati... observati ca in lotul (linia) de stoc, va aparut clientul ca si furnizor...

    Ca o mica paranteza: stornarea de stocuri din metode de gestiune valorice, precum si stornarea serviciilor se face cu cantitate pozitiva si pret negativ...

    Spor la lucru...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 24 October 2009 la 16:15 Motiv: adaugat paranteza....
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2009
    Posturi
    8

    Implicit Multumesc

    Multumesc, era vorba de acel click pe coloana Intrare, pe care nu il incercasem.
    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •