Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2014
    Posturi
    24

    Implicit Calcul salarii constructii

    Buna ziua,
    Cand credeti ca este gata si actualizarea pentru calculul salariilor in domeniul constructiilor? Firma noastra plateste salariile pe data de 01 si nu stim cum sa le calculam corect.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.
    Am o salariata in maternitate iar angajatorul ii da premiu de Paste 2000 lei, net. Angajatorul beneficiaza de facilitati in constructii. Am incercat ca alte drepturi, ca premii, ca sume asimilate...nu obtin un net corect, sau nu se calculeaza CAS la intreg brutul. Daca introduc la prime de vacanta, obtin ""contributii- eroare necunoscuta"".
    Ma puteti ajuta?
    Multumesc.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

    Implicit

    Eu nu intampin dificultati pe meniul de prime de vacanta. Va recomand sa fiti atent la selectia contributiilor si toate se pun cu bifa de cumulat ca in print screen-ul atasat, la fel si impozitul. prime.jpg

  5. #5
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Eu nu intampin dificultati pe meniul de prime de vacanta. Va recomand sa fiti atent la selectia contributiilor si toate se pun cu bifa de cumulat ca in print screen-ul atasat, la fel si impozitul. prime.jpg
    Buna ziua. Asa am facut insa primesc eroarea de care ziceam mai sus. Primele pt restul angajatilor le-am inregistrat ca valori brute, la alte drepturi....acolo e OK. Problema este la d-na in maternitate. Nu se calculeaza CAS la tot brutul.....doar la concediu.

    Multumesc.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

    Implicit

    Pentru ca nu reusesc sa reproduc situatia, cel mai bine este sa luati legatura cu distribuitorul sa arunce o privire pe baza de date, eventual daca este o problema sa ne-o trimita noua.

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.
    Din configurarile la salarii reiese ca, numai pt anumite tipuri de contracte, contributiile NU se aplica la salariul minim. Totusi, daca am angajati cu timp partial, inclusiv in constructii, care totalizeaza, pe luna, din mai multe contracte, venituri mai mai decat minimul pe economie, nu trebuie bifa NU?

    Multumesc.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

    Implicit

    Bifa in program vine implicit pe Da, dar asta nu inseamna ca nu e editabila in functie de nevoile utilizatorului. Daca dvs stiti ca angajatul mai are si alte contracte care depasesc minimul pe economie, a adus declaratie, atunci schimbati valoarea bifei pe nu.

  9. #9
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.
    Am un salariat cu 3 contracte de munca la o firma de constructii: 1- cu salar mai mare de 3000 lei, 2- cu salarii mai mici de 3000 lei.
    Varianta de program existenta in ianuarie 2019 a aplicat facilitatile doar pe CIM mai mare de 3000 lei. Urmatoarea varianta de program a aplicat facilitatile pe fiecare CIM , cumva, pe CNP/pe total venituri ( cumulate).
    Actuala varianta, aplica iarasi facilitati doar pe CIM mai mare de 3000 lei. Mai mult, cu toate ca pe stat i se retine CASS si impozit la contractele mai mici de 3000 lei iar in D112 la vizualizare anexa 1.2 pe angajat, toate valorile sunt OK, pe centralizator creante fiscale nu duce CASS pt celel 2 CIM-uri <3000 lei.

    Partea proasta este ca, la angajatul respectiv i s-au tot dat si luat banii, in functie de actualizarile de program.

    Din informatiile primite de la distribuitorul nostru, nu se accepta contracte multiple cu facilitati la acelasi angajator. Si totusi D112 genereaza ca si cum ar fi acceptate. Ni s-a luat baza de date, s-a trimis si la producator, am facut si adresa la ANAF la sugestia distribuitorului nostru.......nu s-a remediat nimic. Raspuns de la ANAF inca nu am primit.

    Consultantii fiscali cu care am luat legatura ne-au comunicat ca facilitatile ar trebui aplicate pe toate 3 CIM-uri, total venituri angajat fiind mai mari de 3000 lei.

    Mai are cineva situatii de acest gen? Ce sfaturi imi puteti da? Trebuie sa rectific D112 din ianuarie-martie cu CAM 2.25. Iarasi i se iau omului banii.
    Avem actualizarile 870.05 si 213.05

    Multumesc.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

    Implicit

    Va dau acelasi raspuns ca si distribuitorul dvs, nu se permit mai multe contracte pe acelasi om in constructii. Si daca asteptati raspuns de la anaf, probabil mai aveti de asteptat. Dar ca sa va convingeti, completati softul a. Eu cand am incercat am primit urmatorul raspuns: contracte multiple constructii.jpg

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •