Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit Stocuri negative Baza

    Buna ziua,
    Am urmatoarea situatie. Pe data de 29.11, dupa un update de Windows, am incercat realizarea unei sincronizari de date de pe Satelit catre Baza. In timpul procedurii de Verificare Coerenta Date, s-au modificat fara nicio explicatie 21 de fisiere tip .DB a caror lista o anexez. Efectul cel mai important a fost stergerea a aproximativ 90% din intrari, incepand cu data de 03.11. Cum in momentul respectiv eram peste mari si tari si aveam 3 zile libere la dispozitie am incercat rezolvarea situatiei singur prin remedierea fisierelor deteriorate prin copierea dintr-o salvare anterioara si retrimiterea catre satelit a intrarilor sterse. Problema pe Satelit a fost partial rezolvata singura problema fiind ca au fost modificate numerele de NIR de la satelit. Am observat treaba aceasta si in consecinta am modificat MANUAL numerele de NIR de la Baza din Intrari de la Subunitati astfel incat sa le sincronizez cu cele de la Satelit. Rezultatul este ca la Satelit totul este OK dpdv al stocurilor, in schimb la Baza am vreo cateva sute de articole care imi apar cu + si -. Am incercat sa le rezolv din Inventar pe Baza al gestiunii de la Satelit dar problema ramane. M-am gandit ca la ruperea firmei, luna viitoare, voi putea sa initializez stocurile Satelit-ului pe Baza compensand (+)-urile cu (-)-urile, dar nu stiu daca este o solutie corecta. Un sfat ????
    Multunesc
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Problema este de la iesiri/livrari, caci nu mai sunt 'sincronizate" cu intrarile, care sunt retrimise, din cate inteleg; probabil este ceva schimbat acolo, vreo data, ceva. Puteti incerca sa stergeti tot cuplajul respectiv si il reimportati, evident, cu salvare inainte

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Din pacate este vorba despre vreo 25 de cuplaje Baza-Satelit si inca vreo 25 Satelit-Baza, iar daca le sterg si le retrimit cred ca vor fi afectate monetarele. As sterge monetarele si sa le refac dar din experiente anterioare am observat ca bonurile de casa isi trag stocurile din anumite intrari.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •