Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2015
    Posturi
    19

    Implicit Import factura din fisier text

    Buna ziua
    Folosim in activitatea noastra o aplicatie care genereaza datele pentru facturare preluate din comenzi in fisiere text pe care le importam in Mentor pentru facturare. Am introdus cateva articole noi si la doua dintre ele Mentorul genereaza mesaj de eroare. Pentru clarificare, atasez fisierul text importat, mesajul de eroare si un print screen dupa fisa din Mentor a unuia din articolele in cauza.
    Ma poate ajuta cineva?
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Fisiere Atasate Fisiere Atasate
    Ultima oara editat deNitan Constantin; 11 September 2018 la 08:47

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Pentru ca nu l-ati atasat si pe el si spuneti ca sunt articole noi, aveti alaturi de fisierul txt cu factura si articolele si fisierul Articole noi? Fara el, programul nu are cum sa recunoasca articolele. Structura o gasiti aici: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...e%20aplicatii/

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2015
    Posturi
    19

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns.

    Am atasat doua fisiere text si un fisier imagine.
    Primul fisier text este fisierul pe care vreau ca Mentor sa-l importe si sa genereze factura.
    La doua articole din cele continute de fisier, Mentorul genereaza eroarea din fisierul text nr.2.
    Cele doua articole nerecunoscute , au fost create in Mentor si unul din ele se vede in fisierul imagine.
    Au fost create mai multe articole impreuna cu cele doua, dar doar doua nu sunt acceptate.
    Incerc sa atasez mai jos o imagine partiala a fisierului Nomenclator exportat din Mentor.
    Capture2.JPG
    Ultima oara editat deNitan Constantin; 11 September 2018 la 09:13

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Din ce vad eu eroarea nu este ca nu gaseste produsul ci ca unitatea de masura nu este corecta. Vezi ca sa in fisier sa nu fie o problema la unitatea de masura sau in mentor, sa fie undeva un spatiu in plus o litere mare sau mica, etc.

  5. #5
    Data inscrierii
    May 2015
    Posturi
    19

    Implicit

    Multumesc, cred ca am gasit cauza.
    Eroarea era data deoarece Mentorul a generat duplicate la codul intern desi era setat sa genereze coduri unice. Duplicatele au fost generate la articole din clase diferite de acea nu le-am observat imediat.
    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •