Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    27

    Implicit Ma bagai si eu in vorba...

    Salut tuturor si sa stiti ca mare lucru forumurile initiate chiar de producator!
    Daca vor tine cont de ideile bune si parerile pertinente, sigur cu toti vom castiga.
    Daca va fi doar un loc unde te poti "racori" de nadufurile pe care le ai (legat de Mentor) atunci...tot e bine.
    Tot ce voi scrie de azi aici o voi face din postura de contabil independent si ins care, din '94 si pana in '05 a lucrat pe programe facute de el insusi, adica mai are o leaca de abureala despre programare. Ma mai caracterizeaza ceva: din 2005 sunt UTILIZATOR DE WINMENTOR dupa ce am incercat vreo 20 de alte programe.
    Am ales Mentor fiindca, sub toate aspectele de definitorii, este o aplicatie care se potriveste "stilului" meu de a aborda prelucrarea documentelor si pentru ca....e bun rau de tot!
    Dupa trei ani de utilizare pot spune sincer ca am facut o alegere foarte buna (fetele mele de la cabinet e moarte dupa el!), aplicatia reusind sa ma ajute intr-un mod deosebit in munca mea de zi cu zi.
    Multumiri si felicitari sincere intregului colectiv de la TH Junior (Ana Maria, Cecilia, Tudor, Cristi Lis si nu numai) dar si distribuitorului local si al meu prieten Eugen Banceanu pentru sprijinul acordat in toti acesti ani.
    Multumesc deasemenea si D-lui Radu Danaila caci fara intelegerea sa nu ajungeam la inceput de 2005 utilizator de Mentor la pret redus!
    Sa nu uitati vreodata cuvintele acestea pentru ca sunt sincere chiar daca, pe viitor, interventiile mele vor fi cu siguranta mai ... intepatoare.
    Voi spune sincer tot ce cred ca ar putea sustine dezvoltarea aplicatiei prin postarea de pareri fundamentate pe experienta in folosirea ca si contabil a aplicatiei dar si din cea de prieten al Mentor-ului prin recomandarea lui in randurile clientelei mele dar si in afara acesteia.
    Bun venit pe forum tuturor celor care vor sa faca din Mentor o unealta financiar-contabila deosebita, in stare sa invete contabilitate nu numai un calculator dar si pe cei care il folosesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    ?ntr-adevăr, o unealtă precum Mentor-ul, mai rar ?nt?lneşti... ?mbină excelent automatismele contabile ce apar c?nd useri care nu ştiu conta emit facturi, de exemplu, cu problemele "cu adevărat de contabilitate", asupra cărora trebuie de fapt să se axeze un contabil adevărat (de exemplu, capitalizarea dob?nzilor ?ntr-un teren, sau acordarea corectă a indemnizaţiilor salariale)...

    ?n alte programe, fie contabilul este transformat ?ntr-un operator-calculator, care c?t e ziua de lungă introduce ?n pc facturile emise de către clienţii săi, nemaiav?nd timp pentru ceea ce contează de fapt, fie, ?n alte programe, trebuie să faci "preluări" din gestiune ?n contabilitate (aberant, căci, doar, facturile emise de către operatorii care nu ştiu conta, au fost emise folosind acelaşi program, deci, de ce mai trebuie să faci "preluare"), şi apar tone de erori ?n momentul procesului de preluare... Cu Mentor scapi de asemenea probleme...

    E super fain că se ?nchid singure veniturile, cheltuielile şi tva-ul şi poţi oric?nd să le aflii mărimea, nu doar după ce ai ?nchis luna, şi e super-fain modulul de service, din care efectiv rezolvi orice problemă... listele sunt super-faine: ?n alte programe trebuie să ştii să creezi rapoarte folosind editorul de rapoarte al mediului de programare ?n care sunt făcute... ?n Mentor, sunt ?n Rom?na, floare la ureche...

    Şi update-urile: E CEL MAI DULCE PROGRAM! Nu ?mi ?nchipui o contabilă ?n ţara asta căreia să nu ?i placă Mentor-ul: ?n 30 Martie apare ?n SintAct ordonanţa despre indemnizaţia de ?ntrerupere tehnologică, iar 6 zile mai t?rziu deja s-a găsit soluţie empirică pentru rezolvarea acestor cazuri (chiar prin discuţiile de aici de pe formum), iar 12 zile mai t?rziu, deja apare versiune pentru rezolvarea "profesională", prin bifele de neaplicare a contribuţiilor asupra indemnizaţiilor, ?n nomenclatorul de indemnizaţii. Şi, capac peste toate, noua versiune e gratuită, pt orice user... pe viaţă... OAU !!!

    Ceea ce trebuie un user să facă este să ?nveţe să folosească corect programul, şi să ştie să ?şi facă cele 3 categorii de verificări la finalul luni...

    Bun venit tuturor pe forum, şi, vă rog, postaţi c?t mai mult... şi printre postările voastre, daţi-mi răspunsuri sau opinii şi la thread-urile deschise de către mine...

    Am mai observat ceva: pe forum-ul acesta, nu prea se poartă discuţii. De ce? Treaba e de genul: cineva ?ntreabă, altcineva ?i răspunde, şi at?t... păi, oameni buni, pe un forum, c?nd cineva deschide un thread, trebuie să fie zeci de postări, ?n care fiecare user să ?şi dea cu părerea despre respectiva idee... spre exemplu: deschid un thread şi ?ntreb ce părere aveţi despre necesitatea ?ntocmirii declaraţiei 390. Păi unde sunt opiniile? Trebuie, nu trebuie? De ce trebuie? eu am argumente şi pro, şi contra, dar... restul care citesc?
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 28 April 2009 la 18:17
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •