Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit Probleme conexiune Server Emulare cu casa Datecs DP-25 cu jurnal electronic

    Buna ziua,
    Am achizitionat o casa de marcat Datecs DP-25 cu jurnal electronic si nu reusesc sa listez bonuri din Mentor la casa. Lucrez in retea, cu cheie HASP rosie, WinMentor instalat pe Windows Server 2008 si statia cu DUDE, Server Emulare (pus in acelasi folder cu WMDudeIntf.exe) avand Windows 10 Pro. Bonul ajunge in Server Emulare dar se opreste acolo. Cei de la Datecs au spus ca trebuie setata viteza de comunicatie pe 115200bauds dar in Mentor maximul este 38400. Cand trimit bon din Mentor catre casa WMDudeIntf creeaza un fisier .IN cu bonul, dar pe fisierul .OUT imi apare urmatorul mesaj:
    error
    Nu ma pot conecta la casa de marcat
    Timeout expired.
    COM :1
    BaudRate :4800
    Daca schimb viteza de comunicatie pe 9600 sau 38400 imi apare acelasi mesaj doar cu BaudRate schimbat.
    Imi puteti spune ce pot face in aceasta situatie?
    Multumesc,
    Adi

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Pe ultimele versiuni de teste Mentor a aparut si 115.200-le. Daca puteti astepta, o sa devina "oficiala" in curand o versiune noua.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Exista versiune noua ce o puteti descarca pentru a lucra cu DATECS jurnal electronic.

  4. #4
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Multumesc, am rezolvat problema reconfigurand vitezele si portul direct in casa de marcat.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •