Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2018
    Posturi
    1

    Implicit Generare automata Nr.Inv.

    Se poate "reseta" contorul de generare automata a numerelor de inventar? Ma refer la numarul generat prin actionarea butonului/cap de tabel "Nr. Inv." din fereastra pentru rezolvarea individuala a obiectelor de inventar.

    Ma confrunt cu urmatoarea situatie: trebuie sa initializez un stoc cu 1000 de carti. Le-am importat prin optiunea "Import stocuri de la Interfata BCS" si acum le am pe toate in lista din "Rezolvare obiecte de inventar din stoc". Nu am gasit o optiune pentru a rezolva mai multe obiecte de o data, de exemplu sa aleg acelasi "Cod clasificare" pentru toate obiectele si sa preiau numarul de inventar din CodExtern. Asadar trebuie sa prelucrez fiecare obiect in parte (sau poate nu?).

    Daca aleg sa mi se genereze automat numarul de inventar primesc o valoare foarte mare: 131361. In momentul de fata cel mai mare numar de inventar din stoc este 1942. Nu stiu prin ce imprejurari au fost inregistrate candva in stoc trei obiecte cu numere de inventar gresite: 131356, 131357 si 131358 si care au fost ulterior sterse sau corectate. Am incercat sa fac un test: am introdus prin "Initializare stoc" doua obiecte cu numerele imediat urmatoare, 131359 si 131360, si apoi le-am scos prin "Diminuari stoc". Desi acum stocul pentru cele doua obiecte este 0 si nu apar deloc in "Nomenclator obiecte de inventar", totusi generatorul automat de numere de inventar intoarce mai departe numarul imediat urmator, 131361.

    Se poate convinge contorul de numere sa "uite" sau sa neglijeze cele 5 numere gresite si sa continue cu 1943, 1944, etc.? Sau exista o solutie mai practica pentru a inregistra cele 1000 de carti?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu exista din cate stiu eu o optiune de resetare a nr de inventar. Problema este ca trebuie mare atentie cu aceste numere, suprapunerea lor la 2 obiecte de inventar duce la mari probleme in program. Eventual puteti lua legatura cu distribuitorul daca poate, sa va ajute din table.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •