Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 20

Thread: eroare D112

  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Surpriza mea a fost zilele trecute sa constat ca vinerea mare este trecuta zi libera in duk integrator fara a fi trecuta si in nomenclatorul de zile libere din anexa cu validari de pe anaf. Incercati si varianta cu zi libera in vinerea mare.

  2. #12
    Data inscrierii
    November 2009
    Posturi
    25

    Implicit

    nu, am pus doar 9 aprilie zi libera

  3. #13
    Data inscrierii
    November 2009
    Posturi
    25

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Ati pus la zile libere inclusiv ziua de 6 aprilie? In pontaj sinteza la total zile lucrate, zile contract activ - arata doar 19 zile?
    Nu am pus decat data de 09 aprilie, nu am alte combinatii (samabata-duminica lucrate), am verificat tot, statul de plata este corect cu ore cu sume, la validare 112 acelasi mesaj ???

  4. #14
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Tocmai asta v-am raspuns si eu si colega mea, validarile duk includ si 06 aprilie zi libera.

  5. #15
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Pentru ca nu aveti pus zi libera 6 aprilie, acesta este motivul pentru care apar erori. Marcati si ziua de 6 aprilie ca fiind libera, rulati service - avarie - verificare coerenta salarii, verificati pontajul sa fie corect (avans, lichidare:zile lucrate, suspendate, active).
    Ultima oara editat deSolomon Silvia; 15 May 2018 la 15:28

  6. #16
    Data inscrierii
    November 2009
    Posturi
    25

    Implicit

    aveti dreptate am uitat ca am mai avut o zi libera legala, pe 6 aprilie (in aprilie - 152 ore), am facut corectia si nu au mai fost probleme la validare

  7. #17
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Colega noastră, consultant pe probleme de HR (nu face calcul de salarii) a luat-o de la un capăt, în speță Anaf, sa vadă de ce nu putem da bani cuiva care nu mai are raporturi de munca la momentul calculului/plății :
    "
    am vb la anaf ca la depunerea declaratiei 112 apar erori pentru persoanele plecate daca nu ii pontezi macar o ora . ANAF-UL a zis ca este un punct in declaratie, pozitia 3.7 care se refera strict la persoanele care nu lucreaza si care primesc venituri ( de exemplu clauza de neconcurenta). tipa de la telefon a facut o simulare cu bifare la 3.7 si a mers pana la capat fara nici o eroare. in situatia asta nu se calculeaza somajul pentru ca persoana nu mai lucreaza la angajator.

    telefonul unde puteti afla informatii este 031/4039160

    succes
    "
    Deci, cum operam asta în mentor și sa și meargă? Mulțumesc!
    Ultima oara editat decristibelean; 17 May 2018 la 12:59

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cumva v-ati raspuns singur la intrebare. Persoana nu mai lucreaza deci nu mai e contract de baza ci venituri asimilate ( nu e salariat). Si daca nu i se calculeaza somajul...in noua declaratie 112 somajul e strans legat de contributia asiguratorie de munca, deci pe asta o scoateti. Pontati cu o zi invoit si veti avea o atentionare cu care puteti depune.

  9. #19
    Data inscrierii
    September 2017
    Posturi
    27

    Implicit

    Buna ziua,
    Am urmatoarea atentionare:
    A: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
    atentionare regula: S25: A_12 (190) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (58)
    A: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    atentionare regula: S27: A_14 (475) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(146)

    Angajatul a lucrat o singura zi. Pe stat CAS/CASS sunt calculate corect, insa sunt adaugate in D112 la sume. De asemenea, mai am un angajat care cumuleaza si observ ca pe stat este ok, insa pe D112 se adauga sumele (fara sa apara erori/atentionari la el).
    Multumesc

  10. #20
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Duk integratorul are formule proprii. Atentionarile astea apar de obicei la cei la care bifa este pusa pe nu la Contributii-se aplica la baza minima si unde calculul dupa formula nu bate cu contributia la salariul realizat. Declaratia se poate depune cu atentionari.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •