Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit eroare validare partener

    Am un client, persoana fizica, din Germania. I-am completat numele, CIF-ul, am adaugat localitatea si tara. La generarea D394 nu-mi apare CIF-ul clientului respectiv, nici tara (Germania), doar localitatea. Cand validez declaratia primesc urmatorul mesaj :


    E: op1 (24)
    partener: MARKUS PFLUGER
    eroare regula: R220: daca tip_partener = 2 si cuiP necompletat atunci atributul taraP este obligatoriu

    Nu stiu ce trebuie facut pentru a prelua in declaratie si tara.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    localitate.png Asa cum se vede in imagine tara este completata. Sa mai verificati inca o data si la dvs la localitatea asociata partenerului. De asemenea, daca este bifat ca fiind persoana fizica trebuie completat CNP valabil in ROMANIA, in caz contrar nu completati rubrica aceasta, ci doar adresa si localitatea.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    localitate.png Asa cum se vede in imagine tara este completata. Sa mai verificati inca o data si la dvs la localitatea asociata partenerului. De asemenea, daca este bifat ca fiind persoana fizica trebuie completat CNP valabil in ROMANIA, in caz contrar nu completati rubrica aceasta, ci doar adresa si localitatea.
    Clientul meu este persoana fizica, cetatean german, cu domiciliul in Germania. La configurarea partenerului am completat localitatea, tara, exact ca in imaginea dumneavoastra, fara CNP. Problema apare la generarea D394, acolo imi aduce partenerul (fara CNP), cu localitatea corecta, conform configurarii, dar NU completeaza si tara. Eu nu pot modifica manual . Nu stiu ce sa fac sa-mi aduca in declaratie si tara, asa cum este configurat partenerul in programul de contabilitate.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o asemenea problema insa la furnizori, am un furnizor din turcia si la el primesc eroarea:
    E: op1 (75)
    cuiP invalid
    eroare regula: R218.3: daca tip_partener = 2 atunci cuiP (7450031029) trebuie sa fie un CIF (CUI, CNP sau NIF) valid
    Iar la tara este corect setata: Turcia, daca ii sterg codul fiscal imi spune ca tranzactia nu poate avea decat starea neoperat. Ce anume trebuie sa setez ca sa pot sa fie corect in 394?

    E o factura primita de la un hotel din Turcia

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Daca este neplatitor de TVA se va bifa persoana fizica=DA si se va trece doar adresa (inclusiv localitatea si tara pentru a putea fi validat).

    Mai multe detalii despre cauza acestei solutii gasiti si aici: https://portal.winmentor.ro/winmento...ws.php?sid=234

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •