Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    111

    Implicit Eroare in D394 - taxarea inversa la categoria "Cereale si plante tehnice". Restul ok.

    E ceva ciudat ...
    Achizitia de produse din categoria "Cereale si Plante Tehnice" cu Taxare Inversa da eroare in D394 in timp ce celelalte pare ca nu.
    Eroarea:

    E: op1 (20) sectiune op11 (1)
    eroare atribut: codPR: valoarea '21' nu se afla in lista
    E: validari globale
    eroare regula: R63: sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=9, bun=21) nu a fost solicitata de nici o sectiune Op11
    E: validari globale
    eroare regula: R77: in sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=9, document_N=0, bun=21) atributul nrAchizC (2) trebuie sa fie egal cu valoarea calculata (0)
    E: validari globale
    eroare regula: R77: in sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=9, document_N=0, bun=21) atributul bazaAchizC (970) trebuie sa fie egal cu valoarea calculata (0)
    E: validari globale
    eroare regula: R79: in sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=9, document_N=0, bun=21) atributul tvaAchizC (87) trebuie sa fie egal cu valoarea calculata (0)


    Articolul folosit in factura are alocata categoria "Cereale si Plante Tehnice": Eroare D394 taxare inversa la cereale si plante tehnice.JPG Si daca am sters codul 21 din casuta de mai jos da aceeasi eroare.

    Daca am schimbat categoria de produse de ex. in masa lemnaosa (cod 23), sau Microprocesoare eroare dispare ca prin minune ...!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    La cereale nu mai trebuia si un alt cod, pus pe CodD394?

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    111

    Implicit

    Am pus codul 21 sau am incercat si fara dar tot nu merge. In instructiunile ANAf am gasit: "Codul 21 „cereale și plante tehnice” este utilizat
    numai în cadrul centralizatorului și nu la nivel de Detaliu!" Captura D394- Ghid ANAF.JPG. Dar nu stiu ce inseamna aceasta ...

    O sa incerc sa completez o declaratie, manual, pe formularul de la ANAf sa vad cum se face acolo fisierul .xml.
    Revin ...
    Ultima oara editat decristibelean; 02 April 2018 la 14:50

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    In Mentor, la fisa articolului, puneti din poza dvs sub categoria de taxare inversa acel Cod D394 care se potriveste.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    111

    Implicit

    Cred ca m-am lamurit. Codurile scrise cu albastru deschis din postarea anterioara sunt de fapt subcategoriile grupei 21 Cereale si Plante Tehnice.

    Celelate categorii nu au alte subcategorii, de aici confuzia noastra. Nu trebuia trecut codul 21 ci unul din subcategoriile lui.

    Invatam, invatam ...

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cerealele sunt singurele articole la care in afara de categorie de taxare inversa trebuie trecut si codul cerealei. Daca aveti facturi deja completate, dupa ce ati trecut in nomenclator codul cerealei rulati si o verificare coerenta date.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •