Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2010
    Posturi
    82

    Implicit Jurnal cumparari -nu apar platile pt furnizori cu TVA la incasare

    Buna ziua,

    Avem 3 furnizori cu TVA la incasare 19% pe care i-am platit dar nu apar corect in jurnalul de cumparari .
    -achizitii de bunuri si servicii-baza 0, TVA 0,
    -operatii neex valoare 1190, baza 1000 , TVA 190
    -plati -apare doar data plati si nr, - valoare 0, baza 0, TVA 0
    -Rest neex - plata 1190, TVA 190
    -Sold op neex- valoare 1190, din care TVA 190.

    Normal ar trebui sa apara la achizitii de bunuri si servicii baza 1000 si TVA 190 si binenteles platile .
    In balanta apare corect valoarea TVA-ului.

    Va rog sa ma ajutati cu o solutie .

    Va multumesc,

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Facturile sunt mai vechi? Eu am testat si apare ok in jurnal. Cred ca mai bine luati legatura cu distribuitorul sa vada exact situatia, daca sunt mai vechi facturile cu ce versiune au fost facute....

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Buna ziua,

    Am si eu aceeasi problema ca cea descrisa mai sus.
    Este ceva gresit in configurari? Sau care poate fi motivul?

    Multumesc,
    Ion Ardeleanu

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Problema se propaga si in declaratii, in sensul ca d300 si d394 sunt conforme cu ceea ce in in jurnal.
    Doar in balanta apare corect.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Luati legatura cu distribuitorul dvs sa se uite sa vada despre ce e vorba. Fara o baza de date si exemplu clar nu pot sa imi dau seama despre ce e vorba. Nu a fost semnalata din piata nici o problema pe tva la incasare.

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    E prima data cand am tva la incasare pe aceasta firma. Nu e neaparat o problema noua, de aici ma gandeam ca e o problema de configurari. Si vad ca au mai avut si altii problema, chiar daca acum cativa ani.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Exista o singura eroare pe care o stiu am tot spus de ea si nu e rezolvata, si anume sa ai factura de avans integral deductibila si cand vin serviciile sa fie stornate pe aceeasi factura si sa fie 50% nedeductibile, de aici se rupe legatura dintr-o luna in alta la jurnale, dar fix in luna am intanlit erori de operare, gen: plati inexistente, sau au fost sterse niste documente, modificate documente si nu s-a facut refacere solduri stocuri si refacere completa jurnal in rest vezi intre soldul lui 4428/4426 cu randurile aferenet din jurnale si daca ai diferenta vezi fiecare operatiune care apare in fisa din balanta versus jurnale.

    Asta este singurul caz in care stiu de erori eu: https://portal.winmentor.ro/forum/sh...t=nedeductibil (rezolvat cu procedura interna, stornarea se face pe factura separata de cea de servicii si asa este ok, chiar daca am un singur document, pot explica la orice control ca fizic apar diferente si de aceea este asa.)

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Nu este un caz atat de complex. Pur si simplu am o factura, achitata integral in luna prin banca.

  9. #9
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Am atasat print screenuri de pe factura, plata, jurnalFACTURA.png
    PLATA.png
    JURNAL.png

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am facut iar exemplu pe firma mea, notele contabile sunt la fel, la mine jurnalul arata bine tva incasare.jpg. De asta zic ca e ceva de baza de date. Verificati constantele sa fie ca in imagine tva incas const.jpg.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •