Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2018
    Posturi
    5

    Implicit Erroare regula: R119

    Buna ziua,

    Luna aceasta am o problema la generarea declaratiei 394, primesc urmatoarea eroare: "E: serieFacturi (11) eroare regula: R119: daca atributul tip este 3 sau 4 atunci atributul cui nu trebuie sa fie nul". Aceasta eraoare apare de cateva sute de ori si cred ca este legata de facturi insa nu-mi dau seama ce nu e OK. Facturile au fost importate luna aceasta cu Import din alte aplicatii si cred ca ceva nu se importa corect. Aveti vreun indiciu?

    Multumesc!

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Verifica codul de tva la nivel de factura dar nu in factura fizic ci in fisierul db de intrari si iesiri am vaga impresie ca 99% nu a adus codul fiscal acolo, iti spun pentru ca am avut si eu aceasta eroare acum ceva timp si posibil ca la atatea modificari cate s=au facut in soft sa fie iar o scapare la import la codurile fiscale (de vor 5 ani aceasta procedura e cenusareasa softului e foarte buna dar de multe ori e cu probleme)
    Daca e asa solutia e intrat si dat modificare si salvare pe fiecare factura si asa aduce acolo parca codul fiscal, ca daca nu insemana ca trebuie sa mai alegi o data partenerul, ceaa ce va implica mai multe data. Poti incerca cu niste refaceri solduri,coerenta date si vezi daca te ajuta. daca nu varianta manuala e de baza

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2018
    Posturi
    5

    Implicit

    Nu e codul fiscal ca e vorba de persoane fizice. Am descoperit acum ceva, la import aveam setat sa fie factura emisa de beneficiar si cred ca de aici se trage. Am pus acum la cateva facturi setare factura normala si vad ca mai dispar din erori.

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2018
    Posturi
    5

    Implicit

    Am rezolvat, problema era de la setarea EmisClient=D, trebuia EmisClient=N. Nici nu stiu la ce ajuta setarile astea, facturi emise de beneficiar, de tert... cred totusi ca are cineva nevoie de ele. A trebuit sa modific manual cateva sute de facturi din factura emisa de beneficiar in normala si mai am cateva sute si in luna curenta .
    Ultima oara editat deLauGhe; 28 March 2018 la 15:09

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Ca sa nu va chinuiti prea mult, luati legatura cu distribuitorul dvs, sa va faca un sql direct din tabla.

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2018
    Posturi
    5

    Implicit

    Da, am vorbit deja, sper sa mearga asa. Merci!

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •