Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    32

    Implicit Reevaluare mijloace fixe

    BUNA ZIUA!
    Am incercat de cateva ori sa fac reevaluarea unor cladiri la decembrie 2017.Am urmat pasii cu click dreapta reevaluare, dar nu imi duce corect sumele in macheta de Modificare pret. Ba mai mult, pana la urma am fost fortata de imprejurari sa restaurez baza de date, lucru ce a dus la stergerea tuturor bonurilor (nr bonuri provenite de la casa de marcat) din TRezorerie/Monetare.
    Va rog, ajutor pt rezolvrea celor 2 probleme.
    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu stiu daca va putem ajuta prea mult, daca salvarea pe care ati restaurat-o nu cuprindea bonurile de la casa de marcat, ele disparute raman. Preventiv, inainte de a va apuca de reevaluare, trebuia facuta o salvare de date si in caz de nevoie aia trebuia restaurata.
    In ceea ce priveste reevaluarea, de obicei daca caracterizarea contabila este in regula, adica contine diferente de pret, nu sunt probleme. Cel mai bine este sa luati legatura cu distribuitorul sa vada exact despre ce e vorba.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    32

    Implicit

    Înainte de a face Reevaluarea s-a facut
    Salvarea firmei in Msave. Aceasta cuprindea Monetatele completate complet. Pe toate lunile.
    După restaurare nr de bonuri provenite de la casa de marcat au dispărut din toate Monetarele din toate lunile.
    Ciudat, nu??
    Rămâne să verific referitor la caracterizare contabilă. Si totusi, am mai facut Reevaluări si au fost ok.
    Multumesc!

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    32

    Implicit

    BUNA ZIUA!
    Asa a fost. Era in neregula Modificarea de pret de la Caracterizarea contabila.
    Si.....Soldul negativ al lui 105 cum se inchide la sfarsitul anului??

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2018
    Posturi
    4

    Implicit

    Buna ziua.
    De ce aveti sold negativ la 105? A fost o reevaluare in minus? O depreciere, adica o descrestere fata de valoarea anterioara a cladirii?
    Parerea mea: in cazul acesta ar fi trebuit sa scada rezervele din reevaluare din contul 105 in limita soldului creditor al contului, iar diferenta dintre suma pe care o aveati in soldul creditor al contului si intreaga valoare a descresterii sa fie inregistrata ca o cheltuiala. In contul 665 "Cheltuieli din reevaluarea imobilizarilor corporale".
    Asa am citit in Reglementarile contabile OMFP 1802/ 29.12.2014 punctele 99 - 116.
    Iar daca este vorba despre mai multe cladiri, ar trebui sa vedeti pt. fiecare in parte cat sunt rezervele din reevaluarea anterioara fata de cea din decembrie 2017.
    Ultima oara editat defrata; 19 March 2018 la 18:14

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    Aceeasi situatie am si eu, sold negativ al contului 105, desi reevaluarea este pozitiva. Diferenta provine de la recalculul amortizarii pe care programul il face automat.
    Va redau concret reevaluarea inregistrata de mine acum si formulele contabile create automat de program:

    1 SEDIU ADMINISTRATIV valoare contabila 95.000 lei, valoare reevaluata 154.060 lei. Modificarea de pret generata 212 = 105 59.060 lei
    2 ATELIER MECANIC valoarea contabila 71.000 lei, valoarea reevaluata 73.547 lei. Modificarea de pret 212 = 105 2.547 lei
    3 DEPOZIT valoare contabila 54.000 lei, valoare reevaluata 54.231 lei. Modificarea de pret 212 = 105 231 lei

    Toate bune si corecte pana aici.

    In fisa contului 105 apar in afara de cele trei inregistrari de mai sus, urmatoarele: pentru SEDIU ADMINISTRATIV 105 = 281 23.699,04 lei
    pentru ATELIER MECANIC 105 = 281 26.764,48 lei
    pentru DEPOZIT 105 = 281 54.000 lei

    Si de aici rezulta in contul 105 un sold creditor NEGATIV in valoare de 42.625,52 lei.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    M-am lamurit intre timp, trebuia completata si suma reevaluata a amortizarii.

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2021
    Posturi
    44

    Implicit

    Buna ziua,

    Am facut la 31.12.2023 reevaluare financiara pt toate spatiile si terenurile ce le avem in gestiune .Am mers pe reevaluare neta , ce am selectat-o din campul imobilizari/reevaluare.
    Problema este ca la anulare amortizarii imi face nota contabila 281-105 , in loc de 281-215 .
    Am si eu nevoie de putin ajutor - pt ca nu stiu ce am facut eronat .

    Multumesc

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •