Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2018
    Posturi
    4

    Implicit Achizitie intracomunitara

    Buna ziua. Suntem o firma platitoare de TVA. Am cumparat materiale (necesare in procesul de productie al firmei) de la o societate din Ungaria, care are cod valid de TVA.
    Firma din Ungaria ne-a emis o factura in lei, cu TVA 0%. Este deci o achizitie intracomunitara? Ca nu am avut pana acum asa ceva.
    Spuneti-mi, va rog, cum se introduce in Mentor aceasta factura? Contine 2 pozitii: 1.Materiale = 341 lei. 2.Cheltuieli curierat = 50 lei. Total valoare factura = 391 lei.
    O introduc in MENTOR\Intrari\...Facturi, sau in MENTOR\Intrari\...din import ?
    In primul caz bifez la Taxare inversa "DA"? Iar la Particularitati TVA ce aleg?
    In cazul al doilea (ca import) imi cere declaratie vamala de import, .....ceea ce nu e cazul.
    Iar pt. materialele cumparate si cheltuielile de curierat configurez 2 articole: unul de stoc (pt. materiale) si unul de serviciu (pt. chelt.curierat -cont 624) ? Ambele cu TVA "0% cu deducere" ? Chelt. de curierat trebuie incluse in pretul materialelor ?
    Va multumesc anticipat.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Orice achizitie din UE poate fi introdusa in meniul MENTOR\Intrari\...Facturi. Cat despre TVA nu va pot oferi informatii fiind o parte ce tine strict de contabilitate.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •