Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit factura storno avans

    Exista posibilitatea ca pe factura in care am storno avans sa-mi scrie numarul facturii pe care a fost avansul?De obicei il scriu cu mana dupa ce listez factura.
    Va multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    O posibilitate ar fi ca, ?nainte să salvezi factura (sau, dacă ai salvat-o deja, dă click pe modific), pe pagina "document", să dai click pe foaia albă din dreapta sus, şi să selectezi observaţii articole.
    ?n fereastra nou apărută să dai click la coloana observaţii ?n dreptul liniei (articolului) de stornare avans. ?n partea de jos să bifezi "import pentru: linia selectată", apoi să dai click pe denumiri, şi apoi pe "denumiri articole ?n firma curentă"...
    Dacă nu ?ţi place modul ?n care apar observaţiile, le poţi corecta, şterg?nd eventual gestiunea (apare numai dacă este pe da constanta "evidenţă profit pe gestiuni" pe DA), şi eventual contul contabil...

    Acum, la tipărirea facturii, ?n funcţie de setări, observaţiile la nivel de articol ?ţi pot apare sub articol (dacă este setată pe da constanta "observaţii articole pe r?nd nou"), fie pe coloana Obs (de fapt oricum apar aici). Aşa că, dacă doreşti poţi lăsa să ?ţi apară sub articol, sau, ?ţi poţi face un nou şablon, ce să ?l foloseşti pentru tipărirea facturilor de stornare avans, ?n care să scoţi coloana cu numele articolului şi să o ?nlocuieşti cu coloana "obs"... (presupun că ştii cum se face acest lucru)...

    Probabil că sunt şi alte soluţii, dar, asta o ştiam... dacă ceva e neclar, mai postează.
    Dacă ştie cineva să se poată face să apară automat...
    O zi bună...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 31 July 2009 la 23:21 Motiv: corectat o eroare ortografiere şi dat 2 enter-uri...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns.
    Este si asta o solutie de moment cred.
    Poate este una mai usoara sau se va solutiona problema.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    95

    Implicit

    Eu am o alta problema legata de stornarea avansurilor pe factura.

    Daca la un client am un avans facturat pe 15 si altul pe 25 (sa zicem) si vreau sa stornez pe 18 avansul din 15, programul aduce spre utilizare ambele avansuri. Operatorul (mai ales incepator) alege la intamplare.

    As putea face o setare astfel incat operatorul sa vada avansurile in functie de data facturii la care lucreaza ? (Adica in 18 sa nu poata alege spre stornare decat avansul din 15).

    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •