Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit Import / Export Facturi clienti

    Este vreo metoda de a exporta facturile emise catre clienti intr-un format ce poate fi ulterior reimportat in WinMentor? Avem nevoie sa exportam facturile dintr-o gestiune, sa le prelucram putin cu un script (probabil Python) iar apoi sa le importam in alta gestiune (cele 2 gestiuni sunt inregistrate ca firme diferite in WinMentor). Prelucrare consta in editarea listei de produse de pe factura, iar celelalte date (furnizor/cumparator/cota TVA/etc) vor ramane neschimbate; produsele de pe factura ce urmeaza a fi importate exista deja in nomenclator.

    Pentru export am gasit optiunea de exportare ca fisier text/CSV, iar pentru import am gasit formatul de aici http://download.winmentor.ro/WinMent...%20clienti.pdf
    Din pacate cele 2 formate sunt complet diferite si ar fi mai mult de munca sa transform factura din CSV in formatul de import.

    PS: mentionez ca sunt mai mult programator decat contabil si incerc sa usurez munca colegilor de la contabilitate.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Le poti importa tot din csv, factura cu factura.
    Eu unul as face altceva as exporta din liste toate facturile de iesire sau intrare cu toate datele( client, cod fiscal, nr factura, fiecare articol) asezate la nivel de linie de acolo as face modificare la produse si pe urma dintr-un excel faci fara nici o problema formatul de import de care ziceai tu

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit

    @alexadi Imi poti spune te rog unde gasesc optiunea de import din csv? Daca accepta import la mai multe facturi intr-un singur fisier ar fi exact ce am nevoie.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    La csv e doar factura cu factura, si se face din fiecare factura ai in factura un plus de culoare albatru si acolo cand apesi pe el gasesti optiunea de import din bcs, insa doar produsele le poti importa , nr factura, si datele client trebuiesc creeate manual.
    Daca ai foarte multe facturi poti in liste/miscari/iesiri sa iti definesti un raport cu tot ce e necesar la import, si sa-l exporti in csv,txt sau excel, acolo inlocuiesti produsele si din el sa generezi fisierul necesar asa cum era pdf de l-ai pus tu ca link si sa le importi pe toate o singura data.

  5. #5
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit

    Deci tot la solutia initiala am ajuns de exportat intr-un format (csv), procesat separat si ulterior transformat si importat in alt format (custom WinMentor).

    Speram sa nu fiu nevoit sa generez de la zero fisierul de import intrucat mi-ar lua destul de mult sa inteleg toti termenii contabili si sa gasesc toate field-urile necesare iar documentatia pentru formatul de import nu e chiar completa. Asteptarea mea de la WinMentor ar fi fost sa am posibilitatea sa export si sa import fisiere in acelasi format. Daca cineva are un script de transofrmat o lista de facturi CSV (exportata din WinMentor) intr-un fisier compatibil cu ce vrea WinMentor pentru import, raman recunoscator.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •