Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit retur aviz intrare

    Am niste produse primite de la furnizor pe aviz(intrari/avize expeditie), pentru o parte din primesc factura (intrari/facturi la avize), pentru cealalata parte primesc de la furnizor un aviz de retur. Cum se prinde in winmentor aceasta stiuatie, ca am incercat prin avize expeditie si nu se poate imi raman in stoc si produsele cu plus si cele cu minus. Factura nu pot sa fac ca o declar in 394 lucru care nu e corect. Multumesc pt ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    O data inregistrat avizul de retur, adica cantitate cu minus pe un aviz de intrare, pe receptie dati dubluclick pe cantitate si in felul acesta vi le scoate din stoc. Veti opera factura pe diferenta ramasa.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Multumesc pt raspuns, se pare ca functioneaza, sper sa ramana asa si la inchiderea de luna, ca in decembrie am avut o baza in care singura solutie a fost sa fac o factura cu plus si cu minus, posibil sa fie o eroare strict in aceea firma.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Se pare ca in ultima versiune 806.02 nu stie sa scada avizele stornate. Situatia este asa: in februarie am 5 avize 3 de stornare si 2 de intare, problema este ca la import din alte aplicatii imi valideaza 2 avize de stornare, avize pe care mi le si scade corect din avizele de facturare ca nu imi mai raman sa le pot factura din intrari /facturi la avize si nici in liste/parteneri /facturi nesosite nu apar (cum este si corect. Insa al 3 aviz pe care nu il opereaza automat (banuiesc ca fiind mai multe produse cu acelasi pret din intrari diferite nu stie pe care sa il aleaga la retur) intru ii operez toate pozitiile in stoc si il pun operat, problema este ca atunci cand intru in intrari/facturi la avize si in liste/parteneri/facturi nesosite/facturi nesosite (sau facturi nesosite analiza) imi apare tot avizul cu minus, cea ce ma face sa cred ca este o eroare undeva in program, pt ca luna trecuta (ianuarie toate stornarile de aviz le-a facut corecte dar toate au fost importate in winemntor prin import din alte aplicatii). Ce pot face ca sa nu mai fie aceasta problema. Am atasat alaturat un print screen cu listarea din liste/parteneri/facturi nesosite/facturi nesosite in care apare incorect aceasta stornare. EROARE AVIZE.jpg

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Am aceeasi problema in ultima versiune de winemntor 843.01 si anume am niste avize sosiste lunile trecute pe care acuma furnizorul mi le storneaza intru frumos in macheta de intari avize de expeditie si prind stornarea ca in figura alaturata nir aviz storno.jpg pe urma bucurie mare cand verific in liste/partenri/ facturi nesosite si vad urmatoarea situatie avize storno.jpg daca intru in mentor/date /facturi avize uite ce apare : intari avize.jpg . Intrebarea e simpla cum prind si eu aceste avize de stornare ca sa nu mai apara in liste la facturi nesosite si nici in date la facturi avize, lucru care banuiesc ca asa ar trebui, nu am cum sa fac factura cu zero adica cu plus si minus pe cantitati ca se duce in 394 lucru care este incorect.
    Avizele initiale sunt prinse in mentor prin import date din alte aplicatii, iar stornarea e culesa manual pozitie cu pozitie ca altfel nu am cum in winmentor.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Se pare ca aceasta eroare este inca o problema care se va rezolva dupa principiul mai bine mai tarziu decat niciodata, are deja 2 ani si inca persista in baza de date mi se pare deja ca sunt unele probleme pe care programatori nu le iau in calcul nici daca sunt semnalate.
    Nici in aceasta versiune programul nu stie sa lucreze corect cu avizele de stornare de la furnizori, de ce spun asta este forte simplu am aceeasi situatie ca si acum 2 ani (interesant chiar azi se fac 2 ani !!!!!!!!!!!!! oare ajung sa ii fac si buletin). Nici nu ma mai chinui sa fac print screen ca sunt mai sus destule, situatia e foarte simpla:
    -avizul de stornare de la furnizor il prinde ok scad produsele din stoc,
    -stocul e ok nu le mai vede
    -stoc pe furnizor nu le vede
    -in fisa partner 408 nu le mai vede
    - parteneri facturi nesosite LE VEDE SI CU PLUS SI CU MINUS adica si avizele initiale si avizele de stornare
    Intrebare cum fac sa nu le mai vada aici ca apar o lista de avize cu plus o lista de avize cu minus si per total nici eu nu mai stiu ce facturi am de primit si ce nu.

    Ps: am zis ca poate in ianuarie e normal sa le vada si daca inchid luna si deschid februarie nu mai tine cont de ele. Nici o modificare sunt identic ca si in ianuarie apar.
    Ultima oara editat dealexadi; 08 February 2018 la 10:47 Motiv: adaugat ps

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Mai exista o solutie in afara de modificarea de catre programatori a programului. Exista o constanta care se cheama Intrari/Iesiri pe Avize - avizele storno apar separat pe factura la aviz. Presupun ca dvs o aveti pe Da acum, din moment ce va apar linii cu plus si linii cu minus. Pusa pe Nu aceasta constanta va aduce doar o linie in lista, o linie cu cantitate 0 si in acest moment actioneaza filtrul implicit al listei care ignora avizele cu cantitate 0. Schimbarea valorii nu are efect asupra documentelor deja facute ci doar a celor care se vor face dupa.

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 370

    Implicit

    Acea constanta la mine are valoarea NU deci ramane doar ca cei de la programare sa rezolve problema. Alta solutie nu am decat sa fac o factura in care sa inchid produsele cu plus si minus, cum de fapt am si facut in ultimii ani la asemenea probleme caci cei de la programare NU POT REZOLVA ACEASTA EROARE.constanta 2016.jpgconstanta.jpg
    Ultima oara editat dealexadi; 08 February 2018 la 12:54 Motiv: adaugat pozele cu constanta cu prima luna din firma si ultima si toate sunt la fel

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Da, am incurcat eu valorile. Este exact invers, pe valoarea Da apare linie cu cantitatea 0. Incercati si asa...

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •