Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 30 din 82
  1. #21
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am rezolvat pe versiunea 852.11, dar nu am pus pe site inca. Probabil in zilele urmatoare.
    Buna ziua,

    Chiar avem mare nevoie de versiunea care corecteaza aceste probleme cat mai curand posibil.

    Multumim!

  2. #22
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Buna ziua!

    Am si eu cateva intrebari:
    1. Se da Preluare date din luna precedenta, nu?
    2. Cand se copie fisierele? Inainte sau dupa preluarea datelor?
    3. Actualizarea contributiilor cum se face? Se sterg contributiile vechi si se adauga contributiile noi? Se modifica cele deja existente si cele care nu se mai utilizeaza se sterg?
    4. Care ar trebui sa fie efectul pasului 8 din Actualizare salarii ianuarie 2018? Eu am modificat CAS si CASS angajat, fara sa sterg celelalte contributii si la acest pas raman toate cele 9 contributii initiale.

    Multumesc,
    Andrea

  3. #23
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    55

    Implicit

    Buna ziua,
    la versiunea noua instalata,am o problema.
    1.Când am incercat sa introduc manual la :
    5.1.05 ora medie lunara 166.66 ,mie nu-mi lua virgula,deci nu puteam sa trec suma cu virguala.
    5.9.01Deducere generala se calculeaza la nivel de:0.3 ,nici aici nu pot sa trec manual 0.3(nu-mi ia cu virgula)
    Ce pot face?

    2.LA un angajat nu-mi calculeaza o persoana in intretinere,la deducere.
    3.La un salariat cu venit brut de 2900 lei ,nu-mi calculeaza corect deducerea.
    Multumesc!

  4. #24
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    1. Introduceti valoarea cu virgula nu cu punct, virgula aia de pe langa m....ore.jpg
    Va referiti la constanta cu coeficient maxim deducere personala? Nu mai este folosita in codul mentor deci nu are nici o importanta pe ce valoare este...(implicit in program este 3)
    2. Fara o privire pe baza de date, cam greu de spus despre ce e vorba...s-ar putea sa fie vorba de tabelul de deduceri...
    3. Verificati sa fie corect tabelul cu deduceri generale. Cel mai sigur este sa luati din NEW/LUna tabla DEDGEN si sa o copiati la nivel de luna in firma pe care lucrati. S-ar putea sa rezolve si problema de la pct 2.
    Daca aveti nevoie de ajutor suplimentar luati legatura cu distribuitorul sau producatorul

  5. #25
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Citat Original a fost postat de andrea Vezi Post
    Buna ziua!

    Am si eu cateva intrebari:
    1. Se da Preluare date din luna precedenta, nu?
    2. Cand se copie fisierele? Inainte sau dupa preluarea datelor?
    3. Actualizarea contributiilor cum se face? Se sterg contributiile vechi si se adauga contributiile noi? Se modifica cele deja existente si cele care nu se mai utilizeaza se sterg?
    4. Care ar trebui sa fie efectul pasului 8 din Actualizare salarii ianuarie 2018? Eu am modificat CAS si CASS angajat, fara sa sterg celelalte contributii si la acest pas raman toate cele 9 contributii initiale.

    Multumesc,
    Andrea
    1. Inainte de toate se preiau datele de la salarii din luna precedenta. Orice modificare facuta va fi anulata de prima preluare de salarii.
    2. Fisierele se copie dupa preluarea datelor din luna precedenta.
    3. E la alegerea dvs. Fie modificati manual contributiile in nomenclator si stergeti toate contributiile vechi care nu se mai folosesc, fie copiati tabla NCONTRIB din NEW/LUNA la nivel de LUNA in firma pe care lucrati. Fiti sigura ca faceti salvari de date inainte.
    4. Pasul 8 este util pentru cei care au multi angajati. Contributiile sterse din nomenclatorul de contributii raman ca linii goala in conditii de salarizare pe fiecare angajat in parte. Optiune la care faceti referire sterge liniile goale pentru care nu se gaseste echivalent in nomenclator.

  6. #26
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    10

    Implicit

    Eu asteptam raspuns de la winmentor, pe ce s-au bazat cand au pus acest procent! Din experienta, stiu ca sunt bine documentati atunci cand fac o modificare! Aici nu e vorba decat de informare corecta.

  7. #27
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Carmen J Vezi Post
    Eu asteptam raspuns de la winmentor, pe ce s-au bazat cand au pus acest procent! Din experienta, stiu ca sunt bine documentati atunci cand fac o modificare! Aici nu e vorba decat de informare corecta.
    La ce procent va referiti?

  8. #28
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    10

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    La ce procent va referiti?
    La acest mesaj ma refeream:

    Buna ziua
    Am si eu o problema cu impozitul pentru zilieri - 10%

    Imi spune si mie cineva unde a aparut modificarea art. 7 din Legea 52/2011? Aici scrie ca impozitul este 16% si nu am gasit unde scrie ca s-a modificat.

    "Articolul 7
    (1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este în sarcina beneficiarului.
    (2) Cuantumul impozitului prevăzut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneraţia brută şi se virează în conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."

    Multumesc

  9. #29
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    La acest post v-am raspuns eu. Ori ca am dat raspunsul pe forum sau v-as fi raspuns la un eventual mail trimis catre winmentor - eu sau una din colegele mele -, raspunsul nu s-ar fi schimbat. Pana acum procentul era setat in cod, dar pentru ca legea nu este foarte clara si unii utilizatori au cerut posibilitatea de a introduce procentul de 10% la zilieri, am facut o schimbare in program printr-o constanta care lasa la latitudinea utilizatorului valoarea. Un raspuns oficial puteti obtine daca va adresati anaf-ului (am auzit ca raspund, asa mai lent cam in 30 de zile, dar raspund). Imi pare rau dar nu va pot fi de ajutor mai mult decat am incercat si la primul post.

  10. #30
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Cum pot face configurarea tipurilor de concedii medicale din bazele de date winmentor fara a intra in fiecare firma in parte. Am incercat zilele trecute cand functiona modulul de administrare dar nu se putea, nu avem nici o posibilitate ca sa facem asta automat ca am mai mule firme si configurez de cateva ore si tot nu am ajuns la final si deja simt ca muncesc ca in epoca de piatra fara nici o automatizere, in ritmul asta la noapte o sa vizez toate configurariile de concedii medicale de aici: ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Ve...rie%202018.pdf
    Tot in linkul de mai sus apar niste conturi care nu exista in planul contabil imi scapa mie sau ce anume se intampla? Am configurat o firma cu noul kit fara sa fac nici o alta modificare asa cum o creeaza automat din winmentor si nu exista aceste conturi.
    Multumesc pentru ajutor.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •