Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 82
  1. #11
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    32

    Implicit

    buna ziua!
    si eu as vrea lamuriri referitoare la contul 431.07

  2. #12
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Bună seara, întâmpin și eu două probleme la calculul salariilor pentru luna ianuarie 2018 la cinci dintre firmele care au salariați.
    Deși am făcut aceleași configurări și am urmat aceeași pași în toate firmele care au salariați,așa cum spuneam la cinci dintre ele am două probleme și nu știu unde și ce îmi scapă

    1. Cu toate că în condiții de salarizare este pusă bifa NU pentru calculul contribuțiilor la salariul minim de 1.900 lei, la salariații cu part-time de 2 ore, cumul funcție, cu salar tarifar de 475 lei, programul calculează CASS 190 lei și CAS 475 lei, în loc de 48 lei și 119 lei. Așa cum spuneam, doar la câteva dintre firme pățesc asta, la majoritatea calculul îl face corect. Nu știu unde și ce să caut în neregulă.

    2. La o singură societate nu pot adăga calendarul lunii ianuarie, cu zilele libere, pentru a putea face pontajul aferent și a calcula salariile. Mesajul pe care-l primesc este următorul:

    Exception EDBEngineError in module Mentor.exe at
    000D6112
    Key violation

    Mulțumesc anticipat și sper să pot primi un sfat pentru a rezolva cele două probleme.

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    1. Da, este o problema pe 852.10 si a fost rezolvata pe 852.11 dar nu am postat inca versiunea pe site.
    2. Dati din Service/Avarie /Reconstituire SYSID.

  4. #14
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    1. Da, este o problema pe 852.10 si a fost rezolvata pe 852.11 dar nu am postat inca versiunea pe site.
    2. Dati din Service/Avarie /Reconstituire SYSID.
    Multumesc frumos, am rezolvat problema cu calenadarul zilelor libere pentru luna ianuaria. Astept noua versiune pentru a rezolva si problemam calculului salariului pentru contractele part-time.

  5. #15
    Data inscrierii
    December 2012
    Posturi
    50

    Implicit

    Buna ziua,

    Am facut toate actualizarile pe modulul de salarii, insa ma confrunt cu o problema. Pentru salariatii ce indeplinesc conditia "cumul de functii" si nu trebuie sa plateasca contributiile la nivelul salariului minim pe economie, programul calculeaza CAS si CASS la 1900 lei..rezulta salariul net cu minus. Am bifat pe "conditii salarizare-contrib.la salariul minim -NU", dar nu corecteaza. Am dat si "verificare coerenta salarii"...nimic.
    Ma poate ajuta cineva cu o solutie? Poate imi scapa mie ceva.

    Multumesc!

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Am rezolvat pe versiunea 852.11, dar nu am pus pe site inca. Probabil in zilele urmatoare.

  7. #17
    Data inscrierii
    January 2018
    Posturi
    1

    Implicit

    Buna ziua! Va rog sa imi spuneti unde anume se salveaza acele documente cu deducerile personale in Mentor?
    Eu le-am introdus manual, dar la statul de plata imi pune deducere persoanala la 2 persoane care au depasit cu mult venitul brut de 3600..deci sigur nu se incadreaza.

    Multumesc anticipat!

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Toate modificarile facute de dvs in mentor se salveaza in tablele din spatele programului. Tabla de la deduceri se numeste DEDGEN si e nivel de luna. In mod sigur se intampla ceva cu datele introduse de dvs. Incercati sa copiati, daca sunteti pe ultima versiune, tabla respectiva de la nivel de NEW/LUNA in luna ianuarie din firma dvs. Daca nu sunteti sigura de procedura luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul.

  9. #19
    Data inscrierii
    April 2016
    Posturi
    10

    Implicit

    Buna ziua
    Am si eu o problema cu impozitul pentru zilieri - 10%

    Imi spune si mie cineva unde a aparut modificarea art. 7 din Legea 52/2011? Aici scrie ca impozitul este 16% si nu am gasit unde scrie ca s-a modificat.

    "Articolul 7
    (1) Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este în sarcina beneficiarului.
    (2) Cuantumul impozitului prevăzut la alin. (1) este de 16% calculat la remuneraţia brută şi se virează în conformitate cu prevederile art. 58 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."

    Multumesc

  10. #20
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Nu va pot spune decat ca avem o constanta la Personal salarizare, este bagata in ultimele versiuni, se numeste Procent impozitare venituri zilieri. Daca sunteti convinsa ca 16% este procentul corect pt dvs atunci modificati constanta.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •