Pagina 1 din 9 123 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 82
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit Configurari calcul salarii

    Buna ziua.
    Am listat parametrii de configurare salarii ianuarie 2018 insa, la sectiunea 08, linia 10" Venituri de natura profesionala " imi lipsesc primele doua pozitii "10.01 Cota implicita cheltuieli deductibile" si "10.02 Procent implicit.......". De asemenea, imi lipseste si linia "12 Zilieri"cu "12.01 Procent..."
    Nu am posibilitatea de a adauga liniile. Am toate actualizarile la zi.
    Ce se poate face?
    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Cred ca va referiti la constantele nou introduse. Daca ati instalat noua versiune de pe site, si new-ul este cel nou, trebuie sa dati actualizare constante din service/avarie.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2014
    Posturi
    11

    Implicit

    Buna seara!

    Daca am facut update la versiunea 852.10 si am modificat manual contributiile, pentru impozitar, deduceri si parametric, trebuie instalat musai si WMAdmin?

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Daca ati facut manual aceste modificari nu trebuie sa va instalati si adminul. E un programel mai mult pentru firme de conta, care au zeci de firme pe care au nevoie de modificari.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2014
    Posturi
    11

    Implicit

    Multumesc frumos. Mai am o intrebare: este corect sa trecem la cas si cass baza minima 1900? Intreb pentru situatia de cumul functie cand veniturile totale depasesc salariul minim si atunci nu se aplica.

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Daca salariul angajatului depaseste salariu minim, oricum nu se calculeaza la contributia la venitul minim. Regulile sunt urmatoarele:

    Baza minima=DA, Venit angajat<1900 ----> Baza contrib:1900 (in functie de zilele lucrate)
    Baza minima=NU, Venit angajat<1900 ----> Baza contrib:venit angajat
    Baza minima=DA, Venit angajat>1900 ----> Baza contrib:venit angajat
    Baza minima=NU, Venit angajat>1900 ----> Baza contrib:venit angajat
    Ultima oara editat deSolomon Silvia; 07 February 2018 la 15:59

  7. #7
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna. In "Parametrii configurare salarii 2018" cred ca este greseala la 5- Deduceri generale, la exemplul dat. Venitul brut , pe fiecare rand, incepe de la zero.
    Daca se completeaza manual, trebuie introdus tot tabelul cu deduceri, cu si fara persoane in intretinere?
    Unde se copiaza fisierele MODIFCM1, DEDGEN si DEDGEN1? La copiere exista vreun risc sa dea erori?

    Multumesc.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Cred ca e poza gresita, intr-adevar; insa, in DedGen1 din arhiva ModificariSalarii si din NEW sunt completate bine.
    Da.
    In luna ianuarie 2018 a fiecarei firme. ModifCM1 iti reseteaza toate contributiile pre-alocate per angajat, urmand ca la pasul 8 (din procedura de actualizare salarii) sa se readauge. Da, poate da erori daca este deschis tabelul respectiv.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Toate tabelele de la salarii sunt la nivel de luna, deci toate se copie din NEW la nivel de luna ianuarie 2018. Puteti folosi si WMadmin, e mai simplu, executabilul il gasiti pe link. http://download.winmentor.ro/WinMent...nMENTOR%20KIT/

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Va multumesc tuturor pt. operativitate si amabilitate.

    Am facut actualizarile....
    Presupun ca 431.07 si 645.01.03 sunt analitice pt. CAM. Dar, la pct.8, 9,12, 14, 15 din " Configurari.." ( carantina, ingrijire copil bolnav, etc) nu este cumva greseala folosirea contului 431.06 ( concedii si indemnizatii, cred)?

    La contributii in "Conditii salarizare" apar toate contributiile si cele vechi si cele noi. E OK?
    Ultima oara editat deGabi68; 26 January 2018 la 13:01

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •