Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit erori rulare pe wind 10

    Am facut si eu trecerea pe wind 10 pro 64 biti si am urmatoarea problema, am programul configurat ok pana acum mergea ca sa deschid simultan si declaratiile si winmentor in acelasi timp evident din doua foldere separate, acum prima luna intru in declaratii nu pot edita decont ma uit jos si scria demo, verific licenta si pe site valabila pana in 2018 pe declaratii luna trecuta a functionat f bine pe wind xp. Caut putin pe forum solutia ar fi reinstalare drivere, cand intru in folderul de pe ftp imi sare in ochi insalarea de cheie mono pe win 64 biti zic sai sa mut fisierul haspms32.dll si in folderul declaratii nu doar in folderul cu mentor si merge, faza e ca incerc sa deschid mentorul si imi da eroare: Nu pot initializa aliasul FirmaAlias (intern:FIRMA) dau cancel singurl buton activ din eroare si imi apare: runtime error 216 at 0000A552 dau ok si evident programul nu ruleaza. Am crezut ca am stricat ceva dar de unde inchid declaratiile mentorul ruleaza perfect, dar nu pot rula declaratiile aceeasi eroare ca mai sus, daca am decalaratiile nu pot rula mentor eroarea este identica, foldere separate si perfect functionale pana acum. Ce pot face sa imi ruleze si mie ambele simultan ca imi e mai usor asa cand verific declaratiile la intocmire.

    ps: E necesar sa mai tin vechiul pc cu xp ca sa pot face update la cheie sau pot face acest lucru si din 64 biti, ca stiu ca pana acuma nu se putea se vorbeste de ani de zile de aceasta problema dar inca nu gasesc pe site nici o rezolvare directa decat cu ajutorul distribuitorului.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    E posibil ca din cauza noului Windows, chiar daca deschideti aplicatiile din foldere separate, sa nu mai fie rulate concomitent.
    Programarea pe 64biti se poate realiza strict cu ajutorul distribuitorului, dat fiind faptul ca este necesara o conexiune pe serverul nostru.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Daca gasiti o rezolvare a problemei va rog sa-mi spuneti si mie.
    Am intampinat exact aceeasi problema cand am trecut pe win10, si distribuitorul mi le-a pus in acelasi folder.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Incerc eu un raspuns, desi nu sunt convins ca este chiar asa 100%. Ciocnindu-ma la un moment dat de aceeasi treaba, am tot cautat pe net sursa problemei si/sau rezolvare. In principiu, ca solutie exacta nu am gasit nimic, doar sugestii.

    Ca problema, pare a fi alocarea memoriei de catre Windows catre BDE. Probabil ca BDE-ul se asteapta ca RAM-ul (intreaga cantitate) sa fie alocata in adrese consecutive de memorie, pe cand Windowsul poate sa i-l aloce in alt mod; am mai vazut niste mesaje in care se sugera ca prima alocare de RAM catre BDE dupa un restart de PC se facea dincolo de adresa unor 4GB (la calculatoare cu o mai mare cantitate de memorie), lucru care nu-i convenea BDE-ului.
    Ca rezolvare, am incercat 2 solutii; in majoritatea cazurilor au mers, dar nu tot timpul:
    - daca se foloseste o valoare mai mare in BDEAdmin (peste 9.000 de KB), incercati sa o micsorati la 4096;
    - daca aveti vreo aplicatie micuta care acceseaza db-uri (si, ca urmare, BDE-ul), puteti sa o puneti in StartUp, pentru a-si aloca memoria de la inceput, si nu dupa ce RAM-ul s-a umplut cu diverse ale programe.

    Daca incercati vreo solutie, puneti aici daca a functionat sau nu.

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit

    Incercati sa modificati in bde cu valorile de aici: http://download.winmentor.ro/WinMent...W%207-8-10.jpg

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •