Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1

    Implicit Erori modul productie

    Buna ziua,

    M-am gandit sa creez un thread despre erorile pe care fiecare le intalneste in modulul productie, avand speranta ca personanul de la Winmentor mai citeste si el acest forum si eventual le va corecta.

    Pe mine ma deranjeaza urmatoarele probleme.
    1.Mi-ar place sa pot face o descriere mai detaliata a produsului. Pentru unele articole nu-mi ajunge numarul de caractere din denumirea produsului.
    Mi-ar trebui un camp asociat produsului, care sa-l completez o singura data (de exemplu in nomenclator) si sa poata fi tiparit pe comenzile interne, sau facturi. Poate exista asa ceva dar eu nu stiu.

    La Productie-> Comenzi-> Comenzi interne-lansare
    Cand se adauga o comanda noua la care se importa reteta.

    2.Dupa ce se salveaza comanda, dupa ce ai tiparit materialele, cand vrei sa tiparesti manopera te avertizeaza ca aceasta a mai fost tiparita odata.

    3.Cand nu exista operatiuni definite la manopera si dai la tiparit, nu te avertizeaza ca nu exista operatiuni (asa cum face in cazul materialelor) si tipareste o lista goala, cu niste linii

    La Productie->Nomenclatoare->Consum specific general
    4.Nu apare codul intern si codul extern al produsului.
    Personal am introdus codul extern al produsului la rubrica Observatii

    5.Cand adaugi reteta pentru un produs nou, daca vrei sa importi alta reteta, nu exista campul cod intern si cod extern al produsului si nici nu se poate face sortare/cautare dupa coloana Observatii

    6.Cum s-ar putea "sa leg" anumite operatii de anumite produse.
    M-am izbit de urmatoarea problema:
    Pentru un articol la care erau deja definite operatiile, daca "intri" pe ele sa le vezi in lista de operatii care apare, nu este selectata operatiunea pe care erai si poti, foarte usor, din greseala, sa salvezi alta operatiune.
    Ar fi bine daca aceasta ar lucra in acelasi mod cu lista de materiale. Acolo, cand intri pe un material sa vezi detalii, in lista ce apare, esti pe materialul respectiv.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Din nefericire, sunt convins ca producatorul WinMentor nu va face nimic pentru remedierea erorilor de functionare a aplicatiei (erori aparute nu doar in modulul Productie).

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    1. "campul respectiv" poate fi codul extern, codul intern, codul vamal, etc. Faptul ca doriti o denumire mai lunga a produsului nu constituie o eroare! In privinta descrierii detaliate, puteti folosi pagina de identificare a articolului, unde, in dreapta pozei, puteti scrie romane intregi...
    2. nu am studiat, probabil ca asa este... dar nu este o eroare; aceasta este o propunere de imbunatatire...
    3. nu este eroare, este propunere.
    4. este propunere.
    5. este propunere.
    6. este o propunere buna...
    Toate cele enumerate de catre dvs sunt propuneri, la care, ca orice utilizator, subscriu si eu...

    Dar acum intreb si eu: unde sunt erorile? ... Exemple, someone?

    Mentionez ca mesaje de genul "can not focus a disabled item" sau "Master, nu ai completat data" nu sunt erori, ci avertizari firesti...

    Cu bine...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 19 June 2009 la 20:25 Motiv: corectat greşeli ortografiere
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Pentru partea a doua a punctului 1 din enumerarea dvs, de ce nu folosiţi fişierele cu structuri variabile? Astfel se vor putea completa, reţine ?n baza de date şi tipări mult mai multe informaţii... ce-i drept, ele nu se duc mai departe pe facturi (şi nici nu cred că se va realiza vreodată aşa ceva; motivele sunt ?ntemeiate)...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •