Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2017
    Posturi
    9

    Implicit Baza de date preluata

    La preluare baza de date de pe alt pc se pastreaza acelasi configurari la constante Mentor?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Daca va referiti la restaurarea unei baze de date existente, atunci da.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2017
    Posturi
    9

    Implicit

    Nu. Eu pana acum 4 luni eram satelit contabila era baza. Am renuntat la contabila si am setat programul pe baza. I-am cerut contabilei baza de date si acum am un mentor cu 2 firme una este baza a 2 este satelit. Pe baza am preluat ce mi-a trimis contabila. Problema este ca am constantele cu setari diferite. Si asta ma intereseaza: atunci cand am preluat baza de date de la contabila, am preluat si setarile ei din constante?

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Fiecare firma are propriile setari de constante. Chiar daca dvs luati in regim baza - satelit, nu inseamna ca pe satelit sunt obligatoriu aceleasi setari. Astfel, da, dvs ati preluat inclusiv constantele cand ati restaurat salvarea de la contabil.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2017
    Posturi
    9

    Implicit

    OK.
    Atunci cum pot schimba un tip contabil?
    Sunt un restaurant, am articole compuse, tip contabil Produse si setarile sunt FIFO si Descarcare automata din ghestiune pe DA. Nu pot schimba ptr ca imi spune ca exista stoc. Am incercat sa sterg stocul(care bineinteles este negativ) si tot nu pot schimba.
    O solutie ar fi sa creez un alt tip contabil?
    Cand am preluat baza de date de la vechea contabila, am descoperit o serie de erori/greseli, motiv pentru care sunt putine solduri care sunt reale in balanta.
    Ma chinui de ceva vreme sa le reglez, dar ma tot lovesc de astfel de probleme.
    Asa ca m-am hotarat sa fup firma la inceput de an sa preiau totul corect, dar pana atunci ce fac?

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Da, ati putea crea un nou tip contabil ce il transmiteti de pe baza pe satelit. Ulterior transfertati stocul de pe tip contabil vechi pe unul nou.

    In cazul in care nu mai doriti sa lucrati in sistem baza - satelit, ca la 1 ianuarie 2018 (chiar si la o data ulterioara) sa aduceti toate datele pe firma BAZA, dupa care sa creati o noua firma din datele firmei existente si sa corectati valorile prin soldurile initiale. Aceasta noua firma poate fi creata in orice luna doriti, chiar si cu noiembrie. Am recomandat cu ianuarie, pentru a va fi usor sa obtineti situatii anuale de pe baza de date existenta.
    Documentatie: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...de%20firma.pdf

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2017
    Posturi
    9

    Implicit

    Pe satelit tipul contabil este setat cum trebuie.
    Da asta m-am hotarat sa fac o firma noua de la 1 ianuarie. Multumesc ptr raspuns

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •