Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2017
    Posturi
    27

    Implicit verificare coerenta salarii august update 849.04

    Buna ziua,
    Nu stiu daca am postat unde trebuie.
    Referitor la informarea privind versiunea 849.04 (11.10.2017). Avem un salariat aflat in concediu crestere copil toata luna august. Nu stiu daca este necesara lansarea procedurii "Verificare coerenta salarii" (statul si D112 par in ordine), dar am lansat procedura la recomandarile cu update-urile de pe site. La fereastra "Pentru verificarea coerentei se recomanda reindexarea fisierelor/ Execut reindexari" trebuie sa dau da? si apoi Reindexari fisiere, la Toate lunile las DA sau NU? apoi dau Reindexeaza? Apoi introduc pe pontaj manual zilele de concediu crestere copil? Sunt absolut necesare aceste operatiuni chiar daca nu au fost erori la D112? Intreb pentru ca nu am mai facut o astfel de operatiune si nu as vrea sa dau peste cap niste parametri despre care nu am habar.
    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Este necesar sa retratati august, eventual septembrie daca aveti unul din cazurile:
    1. angajati pontati cu N sau I
    2. angajati ce au contract de tipul: ore/luna sau ore/saptamana - adica ati pontat persoanele respective doar in cateva zile din timpul lunii
    Pentru cazurile de mai sus este necesara retratarea deoarece cu versiunea anterioara (860.03) calculul contributiilor, pentru cei ce trebuiau sa aplice baza minima, se raporta la numarul de zile lucrate si nu la zile active. Noua versiune (849.04) aduce doua noi notiuni: zile suspendate si zile contract activ. Zilele suspendate sunt automat trecute in pontaj pentru cei care au concedii medicale cf OUG 158 sau pentru persoanele in crestere copil. Dar pentru cei pontati cu N sau I - zilele suspendate nu se trec automat deoarece cf Cod Fiscal acestea POT FI suspendate, deci depinde de cum ati decis dvs prin contractul colectiv de munca si daca ati transmis la ITM.

    Cand se lanseaza verificare coerenta salarii nu este necesar sa rulati si reindexari.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •