Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit agentie de turism configurare

    Am si eu o intrebare, ma tot uit prin solutiile de la winmentor si nu gasesc o configurarea sau un mod de lucru pentru agentiile de turism, care au acel regim mai ciudat fiindca doar comisionul este venit restul fiind trecut doar in 462, aveti idee cum trebuie sa setez winmentorul pentru a lucra asa?
    Ca exemplu am asa:
    cumpar de la furnizor
    462=401
    vand la client
    411= %
    462
    704 (comionul)
    Ma intereseaza contabil caci clientul isi emite singur facturile.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Ati putea obtine aceste note contabile daca pe factura adaugati separat comisionul (cu TVA) de pachetul turistic (fara TVA) ce urmeaza sa il vindeti. Ambele articole pot face parte dintr-o clasa, iar factura o listati ca fiind grupata pe clase pentru a nu dezvalui clientului comisionul aplicat de agentie.

    Momentan aceasta este singura posibilitate de tratare a problemei.

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Intre timp am vazut ca a aparu si o monografie scurta pentru problema descrisa de mine. Ea se regaste la ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Do...20de%20turism/
    La prima vedere pare ideal insa am o mica problema si nu stiu cum sa o rezolv, mie imi vin facturile gata emise pe hartie si nu am cum sa scot eu tva din comision ca sa pot sa ii adaug tva.
    Concret este asa:462=401 1000 achizitia iar la vanzare pretul final platit de client este 1500 lei si include atat comisionul cat si tva aferent comision, am tot cautat in constante si in facutra, tot citesc si monografia de mai sus este pentru situatia cand am 1500 lei pretul de vanzare fara tva la client la care se adauga tva 25 lei iar pretul pachetului devine 1525.
    Intrebarea e simpla cum pot seta in wimentor situatia in care din cei 500 lei adaos sa scoata tva nu sa il adauge ca vorbim de cazul clasic al sutei marite.

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Buna ziua,
    Sunt si eu interesat de o solutie la aceasta problema.
    In prezent insir excel-uri...
    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •