Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit eroare D394- cota eronata 20%

    Buna seara, am o eroare la declaratia 394 in sensul ca din program cota de 19% verificata pe jurnale ca fiind corect cu 19%, transfera in declaratie ca fiind cu 20%, baza si TVA sunt corecte cu 19%, doar ca in loc sa le gasesc la cota de 19% le gasesc la 20%. declaratia e trimestriala si am observat ca luna iulie o duce achizitiile si livrarile corect la cota de 19%, iar lunile august si septembrie atat achizitiile cat si livrarile le considera cu cota de 20%.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    verifica constantele in fiecare luna, iulie, august si septembrie sa fie corecte, Ma refer la cotele de tva din constante, ca si eu am mai patit asa si erau greseli in setari la constante.

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Dupa corectia constantelor este necesar sa se ruleze Verificare coerente date (Service - Avarie) -> aceasta procedura se repeta pe fiecare luna unde a fost identificata problema.

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    am verificat, adevarat era setat 20%, nu m-am gandit sa ma uit acolo intrucat de la inceputul anului de cand s-a schimbat cota de TVA nu am umblat acolo, multumesc pt indrumare

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    La fiecare modificare de TVA trebuie actualizate si constantele. Daca acestea raman la forma veche pot aparea incoerente in baza de date.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Ca o completare actualizarea trebuie facuta in toate luniile ulterioare deschise, ca exemplu daca se face in ianuarie modificarea de tva si este deschisa si februarie, e necesar a se face si in februarie pt ca luna martie si urmatoare se actualizeaza automat din luna februarie cand se deschid.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •