Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9

Thread: Restaurare

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit Restaurare

    Buna ziua,

    Am incercat sa restaurez o societate, dar cand lansez aplicatia de restaurare primesc mesajul din poza anexata. Am incercat si cu versiunea 846.03 dar si cu ultima. Multumesc.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Din ce folder rulati executabilul de restaurare? Este in acelasi folder de unde este rulat Mentor.exe?

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Da, si sunt drepturi de administrator. Apoi dupa ce dau iesire din mesajul cu varianta demo primesc mesajul: Nu poti rula aplicatia fara a selecta o luna curenta.

    Am incercat solutia aceasta propusa mai demult pe forum si nu functioneaza (am windows 8):

    Probabil aveti un windows 7, si trebuie sa bagati aplicatia restaurare.exe in Data Execution Prevention. (click dreapta My computer/Properties/Advanced sistem settings/Settings de la Performance/Data execution prevention).
    Ultima oara editat debbc; 20 October 2017 la 11:45

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Treceti in DEP si executabilul de restaurare.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Nu functioneaza prin introducerea in DEP.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit

    Buna ziua,
    Va rog sa folositi acceasi versiune atat de Mentor cat si de Restaurare. In kitul de pe ftp (http://download.winmentor.ro/WinMent...KIT/MENTOR.zip) in exe.1 aveti Restaurare.exe (ar trebuie sa se puna automat in folderul in care faceti instalarea standard de MENTOR).
    Intrati in Mentor pentru inceput, alegeti o firma si o luna, iesiti din mentor, rulati restaurare.exe.

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Este aceiasi versiune. Chiar nu stiu ce se intampla. Acum 2-3 saptamani a functionat cu exact aceiasi configuratie.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit

    Citat Original a fost postat de admin Vezi Post
    Intrati in Mentor pentru inceput, alegeti o firma si o luna, iesiti din mentor, rulati restaurare.exe.
    Ar trebuie sa functioneze corect.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Ati schimbat cumva modul de afisare a datei de la sistem? Aceasta trebuie sa aiba formatul (cu punct) : dd.mm.yyyy (setarile se efectueaza din Control Panel).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •