Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: eroare D394

  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit eroare D394

    Am ca si client UNICEF Romania cu cod fiscal 9000000289609 (pe care programul nu il recunoaste ca fiind valid desi acesta este corect) si adresa cu toate datele inregistrate in program si la salvarea declaratiei 394 primesc urmatorul mesaj


    E: op1 (8)
    partener: UNICEF
    eroare regula: R220: daca tip_partener = 2 si cuiP necompletat atunci atributul taraP este obligatoriu


    Codul fiscal al partenerului apare in declaratia 394 cu rosu. Nu stiu unde gresesc si ce ar trebui sa fac pentru a valida declaratia.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Dupa mesajul ce il primiti, reiese ca ati stabilit ca partenerul este persoana fizica. Verificati setarile din nomenclator personal. Daca schimbati ca fiind persoana juridica sau stergeti CUI-ul si il tratati ca fiind persoana fizica este necesar sa completati localitatea + adresa. Atentie, localitatii sa ii fie asociata o tara.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    Nu este configurat ca persoana fizica, are completata adresa (localittea si tara), am mai lucrat cu el si in alte luni dar abia acum imi apare eroarea asta, am instalate versiunile aparute pe 13 octombrie 2017

    Incerc sa pun un print screen dar nu reusesc

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul programului.

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Buna ziua.Am urmatoarea eroare la decl 394.Eroare regula:R218.3:daca tip_partener=2 atunci cuiP(....)trebuie sa fie un CIF(CUI,CNP sau NIF)valid.Eroarea este de la un invoice export Israel,locul prestarii Romania,Invoice cu TVA.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Implicit

    Am rezolvat eroarea inaintea codului fiscal si la simbol auto am introdus IL si le-a dus in 394 la NON UE.In caz ca mai are cineva aceasta eroare.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •