Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit Diferenta la stocuri intre balanta analitica si 371

    Buna ziua!

    Am diferente intre soldul din balanta la 371.01 si balanta analitica a stocurilor. Am identificat in ce luna apare diferenta, dar nu stiu de unde ar putea sa vina si dupa ce sa ma uit. Am aproape 1.000 de inregistrari in fisa contului 371.01, le-as verifica, dar nu stiu cu ce. Imi puteti da niste sfaturi?

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Verificati daca ati efectuat modificari in caracterizarea contabila a articolelor.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Cautati dupa note contabile; sau mariri/diminuari de stoc facute tot pe 371. In general, 371 care nu provine nativ din documente cu stoc.

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    1. Export in excel, fisa lui 371 din contabilitate si din niruri (liste/miscari/receptii). Ai 2 fisiere in care nr document este cheie identica dupa care faci verificare dubla, cu vlookup. aduci din nir in 371 si faci diferenta per total care trebuie sa fie zero si daca este afisat # inseamna ca nu gaseste. si ulterior poti aduce din 371 in nir si tot asa diferenta si ai facut dubla verificare asa vezi ce are unul si nu are celalalt.

    2. Cum zice Dragos dar poti verifica daca total linuri da cu total stocuri, daca nu da este o problema de intrare in stocuri, diminuari si majorari de stocuri. poti face o filtrare dupa timp document, la fel si cu 371 la fisa daca nu da cu nirurile care sunt identice cu stocurile, e ceva din note contabile, vezi tot asa pe filtre.
    Ultima oara editat dealexadi; 25 August 2017 la 18:08

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •