Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7

Thread: Cod TVA anulat

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    24

    Implicit Cod TVA anulat

    Buna ziua,

    va rog sa ma ajutati cu sfaturi, cum trebuie setat Mentorul in cazul unei firme caruia i s-a anulat codul de tva in luna iulie si a fost reactivat in august.
    Cum trebuie introduse facturile intrate dupa data anularii tva-ului, cand nu mai poate fi dedus, apoi cum trebuie sa apara in Jurnalul de cumparari, in Decontul de TVA, ca in luna august, dupa reactivare, sa avem posibilitatea de a deduce.
    La fel, cum trebuie introduse facturile (informative, legate de monetare) care contin tva-ul colectat, insa la client si acestea nedeductibile.

    Va multumesc mult pentru atentia acordata, iar pentru sfaturi si mai mult

  2. #2
    Data inscrierii
    January 2016
    Posturi
    5

    Implicit

    am intalnit si eu o situatie asemanatoare : in program documentele se introduc la fel , cu modificare pe conturile din planul de conturi 4426 si 4427 sa modificati sa nu mai faca inchideri automate, sa le inchideti cu note contabile asa cum rezulta din monografii.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cazul 1. firma este tva la incasare
    - tot cea ce se incaseaza pt facturile din soldul lui 4428.analitic vanzari se plateste tva prin 311
    - tot cea ce factureaza in luna i se ridica bifa din fiecare factura la tva la incasare si se plateste tva prin 311
    - tot cea ce cumpara se trece ca tva nedeductibil, caci legea asa spune .
    Cazul 2. firma nu este tva la incasare
    - tot cea ce vinde se plateste tva prin declaratia 311 si nu prin decont.
    - tot cea ce cumpara se va trece ca tva nedeuctibil, asa spune legea.

    Cand o sa primeasca codul o sa aiba drept de deducere se face o nota contabila pentru toate sumele si gata.

    Problemele mari sunt ca trebuie pe langa activitatea curenta sa faci si ajustarile: mijloace fixe, stocuri, etc. conform legislatiei pt tva dedus., iar aici rezolvi cu o nota contabila in program.
    Eu unul asa am lucrat si nu m-am complicat sa umblu la setarile de inchidere ale conturilor.

    PS: tot ce este tva nedeductili setezi in constante ca in perioada respectiva se fie trecut intr-un cont 635.nedecutibil din constante/tva /trva neded se inregistreaza pe:
    Ultima oara editat dealexadi; 05 September 2017 la 15:32 Motiv: adaugat ps

  4. #4
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    24

    Lightbulb

    Citat Original a fost postat de sorina1407 Vezi Post
    am intalnit si eu o situatie asemanatoare : in program documentele se introduc la fel , cu modificare pe conturile din planul de conturi 4426 si 4427 sa modificati sa nu mai faca inchideri automate, sa le inchideti cu note contabile asa cum rezulta din monografii.
    Multumesc.
    Se pare ca m-am gandit la fel. Intre timp am depus - asa cum a crezut ca e bine - decontul D300 si D311.
    Am procedat in felul urmator (va rog sa-mi sesizati daca am mers pe o logica gresita):
    - am introdus toate documentele la fel (si cele dinanintea anula si cele dupa anularea tva)
    - am scos inchiderea automata a tva
    - am editat doua jurnale de cumparari si vanzari pentru perioadele respective: 01-06 respectiv 07-31
    - tva-ul din jurnalele din perioada 01-06 am inchis in mod obisnuit,
    - iar tva-ul colectat din perioada 07-31 am pus la fel pe contul 442.07 si tva-ul (ne)deductibil am trecut pe contul 442.08 ca neexigibil, avand deja cunostiinta de reintregistrarea la anaf a codului tva in data de 13.08. Aceasta suma va fi deductibila astfel in luna august.
    - decontul tva se putea modifica in modulul Declaratii, declaratia D311 se putea edita cu usurinta de pe pagina anaf si trebuia depus prin ghiseu
    - problema serioasa a aparut in momemtul in care am incercat cu declaratia D394. Ar fi de mare ajutor daca s-ar putea selecta din mediu o anumita perioada pentru generarea declaratiei, dar nu este disponibil asa ceva. N-am avut alta cale, a trebuit sa introduc TOATE informatiile in aplicatia anaf a declaratiei D394 pentru perioada 01-06 (toate facturile, toti clientii, furnizorii, pe feluri de tva, datele din amef,etc) deci momentan pot sa zic, ca chiar cunosc aceasta declaratie in profunzime)

    Insa nu stiu cum voi proceda in luna urmatoare, in august, cand va trebui sa reiau aceste sume ca deductibile:
    - in D300 le trec pe regularizari, sau la deductibile?
    - in D394 le introduc din perioada 07-31.07, sau deloc ?(pe motiv ca D394 se intocmeste de catre contribuabilii platitori de tva, si in perioada respectiva nu am fost platitor de tva)

    Avand in vedere ca nici macar de la anaf din oras si nici de la anaf resedinta de judet si nici de la mentor,n-am reusit sa primesc nici-un sfat referitor la intocmirea declaratiilor, numai referire la litera legii, ma gandesc ca poate procedurile susprezentate nu sunt chiar corecte, dar in fine nu am ascuns in felul acesta inci un leu de tva, am declarat tot tva-ul colectat, an dedus numai cel din perioada 01-06, restul voi deduce in august.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    24

    Implicit

    Ma aflu in cazul 2
    Insa, sincer sa fiu, nu m-am ocupat cu ajustarile (nici nu mai aveam timp)
    Ma gandesc, ca fiind platitor de impozit profit, si anularea TVA-ului afecteaza o perioada inclusa intr-un singur trimestru, aceasta ajustare care ar fi introdusa ca si cheltuiala nedeductibila, in august tot ar trebui sa stornez de acolo si sa trec la tva-ul deductibil, deci nu mai are sens sa fac aceasta ~mica interventie~.

    Daca aveti alte puncte de vederi, astept cu mult respect opiniile Dvs, sa dezbatem aceasta problema in profunzime, macar pentru cei care vor mai avea astfel de cazuri.

  6. #6
    Data inscrierii
    January 2016
    Posturi
    5

    Implicit

    asa cum ai facut tu, din punctul meu de vedere este ok, la fel am avut pb. cu declaratia 394, pt ca erau 7 zile din luna neplatitor de tva si celelalte platitor de tva, dar eu nu m-am stresat si le-am lasat asa. O sa vedem acum la controlul de fond cum trebuia corect sa facem, si o sa postez aici procedura corecta conform inspectorilor de la ANAF Braila.

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    24

    Implicit

    Citat Original a fost postat de sorina1407 Vezi Post
    asa cum ai facut tu, din punctul meu de vedere este ok, la fel am avut pb. cu declaratia 394, pt ca erau 7 zile din luna neplatitor de tva si celelalte platitor de tva, dar eu nu m-am stresat si le-am lasat asa. O sa vedem acum la controlul de fond cum trebuia corect sa facem, si o sa postez aici procedura corecta conform inspectorilor de la ANAF Braila.
    Voi tine pumnii pt. derularea cat mai usoara a controlului.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •