Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 19 din 19
  1. #11
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    66

    Implicit

    O fi adevarat ce se spune aici?

    http://www.cabinetexpert.ro/2017-09-...ne-astfel.html

    "– ANAF nu va actualiza Declaratia 112 – ramane deci ca ultima varianta – vers. 4.1.3 din 28.08.2017.
    – ANAF recomanda modificarea manuala (aveti print-screen mail mai jos), adica – „Se modifica cele 2 contributii pe angajator (sectiunea C angajator (C1) si sectiunea A creante). La modificare C1 o sa va apara un mesaj cu titlul „Suprascriere calcul … Confirmati modificare camp”, la care dati OK, iar apoi un alt mesaj, la care dati iar OK. Mergeti apoi la butonul „Validare”, iar aici o sa va apara un mesaj de genul „Verificati fisierul … Exista atentionari, dar XML-ul poate fi generat”, la care dati iar OK. "

  2. #12
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Ca e cu atentionare sau nu, SE POATE DEPUNE.
    Problema e ca iara ca de fiecare modificare apare in ultima clipa actualizarea, deja incep sa cred ca este un patern, un tipar, cea obisnuit la winmentor, totul pe ultimi metri (bilanturi, 394, etc).
    Eu am nevoie de un termen caci deja sunt prestat de catre cei care vor sa plece in somaj, de catre angajatori care vor sa plateasca taxele, cum facem sa avem si noi un o actualizarea la program care la toata lumea a aparut sunt multi care au primit actualizari din august la noua modalitate de calcul a taxelor, noi degeaba tot in ultimi metrii. La fiecare modificare legislativa mai ampla ma gandesc ca nu am voie la concediu in perioada aceea pentru ca actualizarea legislativa a programului exista dar mereu in ULTIMII METRI.
    Vin si intreb: CEI DE LA MENTOR NU VAD ACESTA SITUATIE CARE SE REPETA LA FIECARE MODIFICARE SI NU FAC NIMIC SA INTELEG CA NU SUNT INTERESATI DE A REZOLVA ACESTE ACTUALIZARI IN TIMP UTIL CI NUMAI IN ULTIMELE ZILE? Vorbim totusi de o lege care a fost data de la 01.08.2018 si de care se vorbeste de peste 6 luni, eu mai am doar 10 zile sa depun 112 sau facem ca la 394 apare pe 24 sera ca a hotarat in aceasi zi Anaf ca se prelungeste termenul si dc nu se prelungea eu munceam noaptea si aici cand apare pe 25 dimineata ca de mai am pana la ora 24.00 a zilei de 25 multe ore de depunere declaratii, asta in conditiile in care o actualizarea dureaza minim 7-8 ore (sa vedem salvare baza de date 18.00-4.00 ca fara bakup nu e recomandat sa facem actualizarea, instalarea propriu zisa 60 secunde, verificare structuri si actualizare propriuzisa 2-3 ore deci sa faca cineva calculul pentru mine ca nu prea iese bine de loc)

    ps: A aparut o variant care a stat pe site maxim o zi dupa care a disparut nici nu am apucat sa o instalez, deci ce sa zic deja OBISNUINTA ISI SPUNE CUVANTUL.
    Ultima oara editat dealexadi; 14 September 2017 la 09:09

  3. #13
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    O versiune stabila a aparut ieri, 13 septembrie. Versiunea de saptamana trecuta a fost retrasa din cauza unor probleme aparute. Specificatiile pentru modul de aplicare a ordonantei din august au aparut abia pe 5 septembrie 2017! Din acest motiv si versiunea a aparut mai tarziu. Cat despre declaratii - au fost asteptate noi specificatii de la ANAF - care se pare ca in cele din urma nu au mai aparut, astfel incat am fost nevoiti sa folosim minimul de informatii oferite.

    De fiecare data incercam sa postam cat mai repede versiunile, dar in cazul in care nu ati observat, specificatiile celor de la ANAF sau normele metodologice apar foarte tarziu. Ulterior este nevoie de analiza si de pus in aplicare modificarile - care nu se pot realiza de pe o zi pe alta.

  4. #14
    Data inscrierii
    September 2016
    Posturi
    18

    Implicit

    Bună ziua,
    Este posibil ca noua variantă de Mentor, publicată în data de 13.09.2017, să nu funcționeze corect ?
    Am următoarea situație :
    Salarii realizate = 179.334 RON
    Indemnizații suportate de angajator = 651 RON (boală obișnuită și urgență medico-chirurgicală )
    Bază CASS angajator = 179.985 RON
    Bază CASS angajator determinată de program = 180.636 RON
    …. e ca și cum ar dubla valoarea indemnizațiilor

    Menționez că am actualizat configurările conform instrucțiunilor publicate.

  5. #15
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Va rog sa luati legatura cu distribuitorul sau producatorul pentru a verifica circumstantele in care are loc eroarea. In principiu nu exista o astfel de problema pe versiune. Mai verificati inca o data toate configurarile. Vedeti ca "mod calcul contributie" sa fie setat conform specificatiilor + Tratare speciala CB=Da

  6. #16
    Data inscrierii
    September 2017
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    28

    Implicit

    Buna ziua,

    Daca am facut update la ultima versiune de pe ftp mai trebuie sa fac ceva modificari pentru salarii pe august sau prin update s-au facut si modificarile ?
    Va multumesc.

  7. #17
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

  8. #18
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    Buna seara, am actualizat si eu declaratiile si versiunea de program, am urmat instuctiunile si constat urmatoarele: nota contabila o face corect, calculul contributiiilor angajatorului le face la salariul minim pentru cei cu norma partiala, insa in declaratie contributia somaj angajator si contributia pentru concedii medicale o face la salarul brut pentru 2 ore cat e contractul. imi poate spune si mie cineva unde gresesc de nu-mi transfera corect sumele din nota de la salarii in declaratii?

  9. #19
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    La declaratii trebuie sa aveti versiunea 202.03. Pare ca nu e actualizata versiunea de declaratii din moment ce in mentor va calculeaza corect si aici nu(declaratiile au formule proprii).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •