Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    15

    Implicit Vinzare mijloc fix

    Buna ziua,
    Am urmatoarea situatie; O firma platitoare de TVA -la incasare vinde un mijloc fix (auto) unei alte firma platitoare de TVA , nota contabila pe care o face programul este este 461=758.03 si 461=442.07 -este ok, doar ca incasarea se face esalont iar firma este platitoare de TVA la incasare (lunar), ce setari si unde trebuie sa fac, pt.ca nu-mi dau seama, cum sa procedez, cu TVA-ul neexigibil

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Trebuie sa aveti setata constanta "Firma aplica TVA la incasare" = DA; daca ati setat-o dupa ce ati facut factura, mergeti din nou pe factura, dati-i Modific si bifati-i "TVA la incasare" = Da.

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    15

    Implicit

    Asa este setata firma - TVA la incasare, pt.ca mai am si alte operatiunie si nu am aceasta problema, decat la acesata fcatura cu vinzare de mijloc fix ,iar in factura nu pot sa modific sa-i dau TVA la incasare, acel buton nu merge, parca este blocat ...

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Dar cumparatorul mf este cumva in una din exceptiile tva la incasare: persoana afiliata, nu este din romania? vezi si in parteneri... , esalonarea poate sa nu aiba nici un efect in acest caz. Detaliile sunt prea putine pentru a stii exact situatia ta, asa ca nu putem sa o luam decat din aproape in aproape.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    15

    Implicit

    Da este o persoana fizica romana cu cnp din spania , o sa vad daca intra la exceptii tva la incasare

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    eu zic ca asta e motivul cnp spania = nerezident = tva la factura direct.

  7. #7
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    15

    Implicit

    da am verificat si eu in codul fiscal, nu mi-am dat seama pe moment ca acesta ar fi motivul pentru care nu ma lasa sa inregistrez cu tva la incasare.Multumesc pt.amabilitate

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •