Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit Platitor TVA cu 27.06.2017

    Bună ziua!

    O firmă cu activitate de anul trecut a devenit plătitoare de TVA începând cu 27.06.2017. Ce configurări trebuie făcute pentru a se genera corect decontul de TVA și declarația 394.

    Mulțumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 532

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Banuiesc ca te referi la a prelua in decontul 300 si declaratia 394 documentele doar din perioada de cand este platitor de tva, iti spun ca nu ai cum, am avut si eu mai multe situatii si nu am reusit cum.
    Pentru decont solutia este sa faci modificarile manual, iar in 394 daca nu ai foarte multe documente in perioada 27-30.06 cred ca tot manual ca altfel o sa ti le aduca si pe cele de neplatitor (am avut in aprilie ultimul caz dar am avut noroc ca pana pe 10 aprilie cand a devenit platitor a avut doar 3 documente si nu m-am mai chinuit sa il modific si l-am lasat asa).
    E o situatie f ciudata mai ales daca este si firma trimestrial ca ai probleme si cu jurnale de cumparari si vanzari pe care doar excel sau cel mult poate niste filtre sa reusesti sa le faci din program.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    213

    Implicit

    Mulțumesc!

    Da alexandi, ai avut dreptate, mă intersa pentru declarații. Probabil le voi face manual :-(

    O zi ușoară!
    Andrea

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •