Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit ai concediu fara plata => esti neasigurat la sanatate ?


    buna ziua dragi colegi.
    Va deranjez pentru a va ruga sa va dati cu parerea asupra situatiei in care un angajat este pontat in luna aprilie (de exemplu) timp de 4 zile in concediu fara plata (invoire neplatita), iar apoi in luna Mai lucreaza toata luna. Si, in iunie cei de la casa de sanatate spun ca persoana respectiva este neasigurata la sanatate.
    Ati intalnit astfel de cazuri?

    Din 2014 incoace, cand o mamica revine din concediul de crestere copil, in D112 trebuie declarata, in luna in care a venit, data de angajare ca fiind data revenirii. Acest lucru il cunosc, no big deal.
    Dar, cei de la casa de sanatate spun (verbal, caci in scris nu vor) ca si atunci cand un om a fost luna trecuta in cateva zile de conc fara plata, atunci luna asta trebuie sa ii pun data angajarii ca fiind 1 a lunii curente. Aceasta mi se pare aiurea. Dar, ei sustin ca din aceasta cauza apar ca si neasigurati oamenii respectivi.

    Dar, in ordinul 1977/2013 eu nu am gasit nicaieri scris ca persoanele care au cateva zile de concediu fara plata ar pierde calitatea de asigurat la sanatate. Dimpotirva, in anexa 6, la instructiunile de completare, cand se refera la "data angajare", scrie negru pe alb ca trebuie sa fie "data de la care asiguratii incep activitatea dependenta la un angajator".
    Drept urmare, cerinta celor de la casa de sanatate nu are suport in legea ce guverneaza 112-ul.

    Voi ati avut astfel de cazuri? Ati avut angajati in conc fara plata cateva zile, iar dupa 1-2 luni, cand verificati daca sunt asigurati la sanatate, sa va apara ca nu sunt?
    Mentionez ca, din cate stiu eu, calitatea de asigurat la sanatate inceteaza dupa 3 luni de la data efectuarii ultimei plati de contributii de sanatate, deci, pentru cazul de fata, in a 4-a luna de concediu fara plata.

    Multumiri anticipate pentru orice idee constructiva!
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2017
    Posturi
    27

    Implicit

    Buna ziua,
    Da, am patit si eu, dupa o luna suspendat, aparea neasigurat (desi eu ii spusesem omului ca nu are probleme 3 luni) si a trebuit sa merg la ei, ca sa rezolv problema.
    Stiati bine dvs, in legislatie asa este, dar in practica se pare ca nu e la fel.
    Norme metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calităţii de asigurat:
    Art. 2
    (3) Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei la fond, în condiţiile legii şi ale prezentelor norme metodologice.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •