Va rog sa ma ajutati cu un mod de lucru pentru urmatoarea situatie:
Client persoana fizica aduce avans(articol de tip stoc) si il bat pe casa de marcat si emit factura.
Ii aduc marfa cu inregistrare in depozit pentru ca pe factura este marfa si pentru client persoana juridica ce va fi vanduta din depozit.(Am aceasta situatie de cele mai multe ori)
Fac transfer marfa in magazin (pt ca e persoana fizica) si livrez marfa cu Aviz de insotire.
Vine peste cateva zile sa plateasca diferenta.

Acum eu ma lovesc de urmatoarele probleme:
La aprovizionare imi e mai usor sa fac un singur nir pe depozit si sa fac transfer in magazin, fata de doua niruri unul direct pe magazin si altul pentru depozit.
La transfer nu se poate adauga si o coloana de adaos, am aceasta facilitate numai la intrari facturi/Receptii.
La avizul de livrare cand ii dau preluare din transferuri imi aduce marfa cu pretul cu tot cu TVA si-i mai pune o data TVA. Trebuie sa corectez manual pretul.
La facturi la avize preia bine, dar nu pot storna factura de avans. Daca vreau sa scriu direct avansul cu minus nu ma lasa pentru ca e de tip stoc.
Cum sa organizez lucrurile? Anul acesta se va aduce marfa numai pe baza de avans nu voi mai avea stocuri.
Sper ca ati inteles ceva.