Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit 394 nu aduce activitatea secundara

    Buna dimineata,
    Am si eu o firma care are o activitate secundara de organizare evenimente (restarurant) am toate setarile facute corect insa in 394 nu apare aceasta activitate secundara, ce anume este eronat sau este eorare ceva in programul de declaratii: versiunile folosite sunt ultimele: mentor 831.26 si declaratii 200.01
    Atasez spre exemplificare pozele cu aceste operatiuni.1. articol.JPG2. constante.JPG3. gestiune.JPG4. factura.JPG5. 394 lipsa activitate.JPG

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Daca este vorba de stocuri, livrarile trebuie sa fie efectuate din gestiunea cu activitatea secundara, iar daca este vorba de servicii este necesara setarea constantei : "Evidenta profit pe gestiuni" = DA - iar la alegerea serviciilor pe factura se va alege gestiunea cu activitatea secundara pentru repartizarea veniturilor.

    Doar daca aveti aceste setari vor fi preluate valori in 394.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru ajutor.
    Se pare ca la nivelul de Comunicare winmentor are o mare si grava problema, e simplu in acest caz ca si in altele documentatia de lucru si procedura de lucru prezentata este incompleta. NU scrie nicarieri in procedura de lulcru din pdf acest lucru........ scrie scurt constanta cu activiatati secundare si gestiunea si gata punctul I cu activiatati secundare.
    Noi ca utilizatori nu stim ce si cum a gandit programatorul decat daca acesta ne comunica si noua.
    Eu stiu ca pentru cei de la programare este evindent dar sa retina ca este evident doar pentru el ca noi nu stim procedurile care au fost gandite si transcrise in liniile de cod.
    Si nu este prima data cand se intampla acest lucru ca procedurile de lucru sa fie incomplete, sau chiar nefunctionale.
    Eu stiu si inteleg ca sunt probleme peste tot insa ar trebui rezolvate caci in loc sa ne pierdem timpul ambele parti (noi utilizatori si producatori cu eplicatii suplimentare) putem sa rezolvam alte probleme care le avem de rezolvat.
    Atasat spre exemplificare i
    ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Ve...19.12.2016.pdf

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Daca dvs nu ati alege nicaieri gestiunea de unde sa stie programul ca factura x este pentru activitatea secundara A? Unele aspecte sunt chiar evidente, iar o documentatie cu cat este mai stufoasa cu atat reprezinta un impediment pentru multi dintre utilizatori sa o mai citeasca.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    NU era deloc stufoasa daca se mai adauga un rand si se spunea: Pentru articolele de tip servicii este necesar setarea constantei: "Evidenta profit pe gestiuni" = DA.
    Pentru utilizator legatura exista: In prima poza este setata gestiunea, in poza 3 am setat gestiunea. Deci eu ca utilizator am ales GESTIUNEA.
    Daca dumneavostra credeti ca eu ca utilizator am de unde sa banuiesc ca trebuie sa mai setez o constanta care pentru dumneavoastra de la programare e evidenta va inselati. Conform documentatiei am setat toatul, deci orice alt element nu mai este necesar pentru ca sunt indeplinite cele 2 conditii: Gestiunea exista la articol si Gestiunea are cod suplimentar, Alt bloc decizional NU EXISTA IN ACEEA DOCUMENTATIE.

    In programare nu este nimic evident, totul se face pe baza rutinelor si a blocurilor decizionale. In cazul de fata informatia este incompleta lipseste un Bloc decizional al rutinei este evident. Eu nu sunt interesat de evidenta profit pe gestiuni, deci aceasta constanta nu am de unde sa stiu ca in cazul de fata are rol dublu:
    1. evidenta profit pe gestiune
    2. Legatura gestiune activitate secundara cu 394 legatura care a fost adaugata la constituirea proceduri 394 adica in OCTOMBRIE 2016!!!!!!!!! PROGRAMUL EXISTA DE MULTI ANI, deci nu este evident. Evident era doar daca se specifica ca a fost legata de aceasta constanta o noua functiune.

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Se vor face aceste specificatii suplimentare in HELP.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •