Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit eroare 394 -tabela nu exista

    Buna ziua,
    Versiunea de declaratii este ultima 200.01, am intocmit declaratiile ieri si astazi vreau sa le export din program pentru a le putea trimite in serverele anaf. Am rulat ieri inainte de intocmire declaratii rulaje service, am facut declaratiile totul este ok. Intru astazi export 300 si 390 daca am si la final cand sa intru in 394 primesc urmatoarea eroare din poza atasata: eroare 394.jpg dar fisierul de il cere exista fara nici o problema, rezolvarea problemei e stresanta prin faptul ca pierd timp si anume ies din programul declaratii si mai intru inca o data. Eu zic ca este o eroare de program pentru ca am patit la mai multe firme acelasi lucru. Am tot testat si daca intru in declaratii si prima declaratie pe care o apelez este 394 nu primesc eroare, daca insa apelez 300 si 390 si pe urma 394 primesc eroarea de mai sus deci, am testat la aceeasi firma in cele doua moduri si se manifesta fara dubiu.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Pe ultima versiune, se muta fisierele de la nivel de firma la nivel de luna, ma refer la cele pentru 394. Eroarea se rezolva cu o verificare de structuri pe new, initiale..si data...

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Am facut si cele 2 verificari de structura, insa problema persista si este enervanta, pt ca trebuie sa ma deloghez din aplicatie si sa ma reloghez ca sa scap de eroare. Undeva in programul sursa este o eroare pentru ca:
    1. daca fac asa: intru in declaratii, fac decontul si pe urma 394 primesc eroarea de mai sus.
    2. daca fac asa: intru in declaratii, fac 394 si pe urma decontul nu mai primesc eroarea de mai sus.

    Logic este ca undeva este o eroare in programul sursa cauta ceva ce exista dar nu il gaseste pentru ca inainte am facut o alta declaratie. Verificarea structuri nu rezolva problema deci eroarea persista, dar doar in cazul 1. Am testat acuma toate variantele inainte de verificare structuri, dupa verificare structuri daca e cazul 1 eroarea de lipsa tabela apare, rezolvarea iesirea din aplicatia declaratii si reintrarea inapoi in declaratie. daca aplic cazul 2 eroarea nu apare deci undeva se blocheaza un fisier temporar ceva ce genereaza eroarea.

    PS: mentor ultima versiune 839.04 si declaratii ultima versiune: 201.00
    PS2: am activat si fisierele debug.pas si acolo banuiesc ca sunt surprinse rutinele de la erori ca sa nu mai existe dubii.
    Ultima oara editat dealexadi; 24 May 2017 la 13:50 Motiv: adaugat ps

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Am reprodus erorile dvs, se vor transmite catre departamentul tehnic pentru rezolvare.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Pentru a evita aparitia erorilor, dupa deschiderea unei luni rulati verificare de structuri pe declaratii. Aceasta necesitate a aparut odata cu mutarea fisierelor pentru 394 de la nivelul firmei in luna.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Se aude ceva in viitorul apropiat despre corectarea acestei erori ca deja am toate colegele in cap, ca nu e placut sa scoti declaratiile la mai mult de doua firme ca la fiecare firma este necesar sa faca delogare si dc inmultim timpul de delogare si logare la mai mult de 2 firme nu prea suna placut acuma ca e depunere doar lunara, insa luna viitoare fiind iulie o sa fie trimestrial si cred ca deja imi pregatesc o funie

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Se va corecta, momentan nu putem oferi un termen. Pana la aparitia unei versiuni care sa contina modificarea este necesar sa rulati Verificare de structuri din modulul declaratii. Aceasta dureaza foarte putin, astfel incat, pana la solutionarea acestui inconvenient s-ar putea da la sfarsitul programului sau inceputul zilei astfel incat sa nu fie delogati userii peste zi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •