Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 15 din 15
  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    La mine merge asa:
    Am in nomeclator articolul "Venit 704" (exemplu) de tip stoc.
    La pctul 4 Tip contabil am adaugat tipul contabil "servicii monetare" care are:
    cont reprezentativ 704
    descarcare de gestiune pe DA
    apare in jurnal DA
    venituri 704
    La pctul 5 Gestiune am adaugat o gestiune "Servicii monetare" cu selectare la contul implicit "Servicii monetare" (creat la pctul 4)
    si am pus un pret de 1 leu ( nu e important pentru ca atunci cand faceti bonul puneti ce pret vreti dumneavoastra)

    Acum in Diverse/ Constante generale / Casa de marcat trebuie sa adaugati la 1.1.04 "Servicii monetare". Il adaugati prin apasare pe + verde si alegera lui din lista.
    Acum cand faceti monetarul ar trebui sa functioneze.

  2. #12
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    Mai are cineva o solutie la aceata problema?

  3. #13
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Cea ce a spus mai sus Maria este solutia optima cea care este recomandata chiar de producatorul programului si este in documentatie prezentata: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...20monetare.pdf merge fara probleme. Mare atentie si la configurarea de constante, caci fara ele nu stie programul sa lucreze cu acest articol.
    1. In Winmentor date/Nomenclatoare / articole/ Configurari contabile creeezi acest tip de caracterizare de care spune si Maria si care apare si in documentatie (Servicii monetare -tip contabil): "Venit 704" la care pui contul 704, "Venit 708" La care pui contul 708 sau ce tip de venit ai tu nevoie si contul aferent. (pui ceva scurt ca sa iti apara in pasul doi la punctul 4 ceva concludent fara sa mai dai modificare ca sa vezi integral ce este)
    2. In Winmentor date/Nomenclatoare / articole/ Nomenclator creezi un articole care va aparea pe bonul fiscal listat: sa zicem Servicii Vulcanizare, articolul este de tip stoc, cu unitatea de masura lei sau bucati , la 4 caracterizarea contabila (mai pe romaneste spus: contul contabil folosit in functie de operatiune 607/707/371/, etc ), ii adaugi gestiunea respectiva ii pui ce mai ai tu nevoie cod intern, extern si gata.
    3. Configurezi constantele din documentatia de mai sus si ar trebui sa poti selecta in emulare tastatura /monetare si sa listezi/salvezi aceste articole in bonuri/monetare.
    4. Daca nu reuesti singura solutuie e sa apelezi la un distribuitor sa iti seteze ale aceste lucruri, eu unul recunosc ca mi le fac singur. Am o firma de test unde tot ce am nevoie testez si pe urma aplic in firmele de lucru, nu de alta dar sa nu ma injure colegi ca am configurat ceva gresit.
    Ultima oara editat dealexadi; 26 February 2017 la 10:38

  4. #14
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    ok PERFECT! am gasit multumesc, multumesc.:. documentatia pe care am accesat-o mai sus face parte dintr-un ghid mai mare cred unde gasesc acest ghid? Multumesc inca odata.

  5. #15
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Este o solutie independeta. Aceasta solutie o gasiti insclusiv in HELP. Toate documentatiile pentru program le gasiti aici: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •