Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 15
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit monetare lipsa cont corespondent

    Buna seara, imi poate spune si mie cineva de ce la monetare pe care incasez din prestari servicii cont 704, nu apare contul corespodent la casa, ce gresesc la initializare

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Daca ati selectat casa pe monetar verificati sa aveti toate conturile completate in caracterizarea contabila a casei. Conturile vin doar din caracterizarea contabila a articolului si a casei.

  3. #3
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    am innebunit caracterizarile contabile pana sa vad raspunsul. Multumesc! daca ar fi sa aveti in nomenclator un articol"venituri din servicii vulcanizare" , incasate prin casa de marcat, cum ati face de la capat configurarile la casa si la venit, pentru ca eu ma invart in jurul cozii si nu mai reusesc nimic, ba imi lipseste contul corespondent la casa, ba imi cere pe monetar la livrari descarcare de gestiune si sa-i dau un cod (10340) care zice el este sters.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Casa de marcat e alta poveste, cautati un pic in helpul atasat programului, documentatia spune exact ce trebuie sa completati. Aici nu mai tine doar de caracterizarile contabile, tine de si constante care trebuiesc completate.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Daca lipseste contul de venit, verificati configuratia contabila de pe livrari aferenta acelui articol; daca va lipseste contul de casa, verificati configurarile contabile ale caselor implicate (cash - casa lei, respectiv alte tipuri de plata).

  6. #6
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    pur si simplu nu reusesc sa inregistrez monetarele care provin de la casa de marcat. ca mesaj spune ca nu cunoaste sablonul pt 5311=...
    Am verificat in sabloane la inregistrari pe monetare si are sablon pt marfuri, daca mai introduc un sablon in care sa am venit si tva imi spune ca exista deja, pai daca exista de ce spune ca nu stie. am inteles ca trebuie sa verific configurarea contabila din livrari, mai exact acolo am o gestiune care nu e de stocuri, atunci ce trebuie sa fie ca sa recunoasca venitul (704) si sa-l si mentina. recunosc nu cunosc f bine programul, lucrez de un an pe el, operez de un an aceste monetare, nu s-a intamplat pana acum, doar dupa actualizarea programului, stau de 4 zile pe loc, cred ca mai am un pic si..........

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Apelati la distribuitorul dvs. sau la producator daca nu apartineti de un distribuitor.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Incercati sa adaugati la sabloane monetare si linia * la * (steluta la steluta).

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    12

    Implicit

    Buna. Eu folosesc o solutie de compromis. Am creat articolul ''venituri din vulcanizare'', l-am setat ca fiind de tip stoc, am facut intrare in stoc cu pret 0 si la fiecare raport Z scad.Am verificat articolele contabile si e bine. Nu ma prea incanta ideea acestui mod de lucru, dar nici eu nu am gasit pe moment alta solutie.

  10. #10
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    37

    Implicit

    Nu functioneaza cu * la * ,nu reactioneaza, singura varianta gasita de d-na Moraru a functionat, am creat o gestiune de stocuri, am facut o achizitie pe o gestiune de stoc cu valoare 0 si scad de acolo. Dar vad ca e o solutie de incepatori, de ce ceea ce zic veteranii nu functioneaza? are programul intradevar o problema? de ce la facturi cand am contul 704 e bine si la casa nu? daca e problema la caracterizarea contabila a casei unde anume trebuie sa merg pt ca de 5 zile caut.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •