Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    28

    Implicit Cumparare autoutilitara- persoana fizica

    Firma a cumparat o autoutilitara de la o persoana fizica austriaca pe baza de contract. Am inregistrat-o in Mentor prin intrari de la persoane fizice - bon achizitie. 213.03=462. Trebuie sa descriu acea persoana ca partener..diferit de cel tipic, cu alte note contabile, trebuie sa fie pe 404 neaparat, chiar daca nu-mi poate factura? Cum ar trebui sa procedez? Sau e OK asa.
    Iar daca merg sa rezolv mijlocul fix imi spune ca seriile difera fata de ceea ce a intrat, ce fac gresit? am incercat sa sterg mijlocul fix si sa-l reintroduc, iar la rezolvare tot asa...

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Achizitionarea mijloacelor fixe, obietelor de inventar , materialelor sau materiilor prime se poate face atat de la persoane fizice, cat si juridice. Achizitiile de la o persoana fizica se realizeaza pe baza Borderoului (bonului) de achizitie, iar in fapt se dovedeste prin Nota de receptie. Deci este corect si prin creditarea lui 462. Privitor la serii, nu am inteles exact: este un articol cu serii pe bucata si la intrare i s-a atribuit o serie care apoi nu o mai recunoaste la rezolvare?
    Georgiana T.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit

    Mai departe cum se procedeaza pentru ca aplicatia sa calculeze automat amortizarea ? In "IMOBILIZARI" >"Rezolvare mijloace fixe din stoc" nu apare !!! In plus, nota contabila generata la introducerea achizitiei de la persoane fizice include si contul 231 !!!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •