Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit Declaratia 394 firma partial inactiva

    Am si eu o urmatoarea situatie:
    Am un client care pana in data de 5 a luni decembrie este platitor de tva. Incepand cu 6 decembrie este declarat inactiv ca urmare a faptului ca are sediu expirat consecintele sunt: 1. Nu mai este platitor de tva si 2. Nu mai poate deduce tva la facturile primite. Facturi emise trebuie sa platesti tva pe decontul special chiar daca partenerii nu au voie sa il deduca.
    Cum fac in winmentor configurarile pentru a putea face corect 394, pentru luna decembrie? Toate documentele pana la data de 5 decembrie inclusiv nu este probelma cu ele. Cum fac inregistrarea facturilor de cumparari pentru ca el fiind inactiv nu am voie sa ii deduc tva si daca le prind ca tva nedeductibil mi le trece in decont si in 394 la tva. Daca le prind fara tva mi le trece in 394 ca achizitii de la neplatitori de tva, iarasi incorect.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Pentru a se duce in sectiunile corecte in declaratie este necesar sa verificati pe factura daca codul fiscal contine RO sau nu, acest cod dandu-i calitatea de platitor/neplatitor. in ceea ce priveste tva-ul, daca nu aveti voie sa il deduceti nu completati coloana TVA, includeti TVA-ul in pret asa cum l-ati face si in cazul achizitiilor de la persoane neplatitoare de TVA.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 373

    Implicit

    Ar fi usor sa fie asa, si ideal, dar cum viata bate teoria eu trebuie sa ii fac declaratia strict pentru docuemntele din perioada 01.12.2016-05.12.2016 toate documentele din perioada 06.12.2016-31.12.2016 ar trebui sa nu le includ in declaratia 394. Cum fac sa nu apara in declaratia 394, ca daca le inregistrez cu tva in pret mi le trece la achizitii de la neplatitori de tva.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •