Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    May 2009
    Posturi
    9

    Implicit Avize persoane fizice din Mentor

    Vreau sa inregistrez in mentor avize de insotire a marfii pentru persoane fizice, apoi sa emit bon de la casa de marcat care este legata si ea tot de mentor. Problema e ca prin intocmirea avizului se inregistreaza odata venitul (desi nu vreau asta ci doar cantitativ dar... ma rog) si ma gandesc ca daca ulterior emit bonul fiscal iar se inregistreaza venitul. Practic s-ar dubla. Care ar fi solutia?

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    1. dar... care este scopul ? ce anume vrei sa faci ?

    2. de regula, persoanele fizice nu prea sunt destinatarele unui aviz de insotire... pentru ca avizele de insotire se faceau inainte vreme, cand o firma se afla in imposibilitatea emiterii unei facturi... iar vanzarea catre persoane fizice se face prin bon fiscal; numai pentru bunurile cu folosinta indelungata, se emit facturi, ca si pentru tipurile de activitati pentru care legea permite sa nu ai casa de marcat; atunci emitem facturi si chitante... ori, tu ai casa de marcat...

    3. personal, nu vad nici un motiv pentru care sa se mai foloseasca in prezent avize de expeditie, nici daca clientii sunt firme. Doar amanarea platii tva-ului poate fi un motiv.. dar tva-ul devine oricum exigibil luna viitoare, cand trebuie sa emiti factura... pana in 2006, o firma se putea afla in imposibilitatea emiterii de facturi, daca nu isi comandase din timp acele facturi FISCALE, a caror serie era inregistrata la finante, si se cunostea ca acea plaja de numere si acea serie s-a vandut catre firma X... cand nu avea aceste facturi (din cauza ca nu isi comandase din timp, si i s-a terminat stocul), firma emitea avize... dar, in prezent, cand nu poti emite facturi, nu poti emite nici avize (pentru ca nu ai energie electrica, de exemplu)... deci, nu vad de ce s-ar mai emite avize..

    4. daca tu emiti aviz, este necesar sa se inregistreze venituri, caci asa este contabilitatea de angajament... Totodata, nu uita ca avizul este document prin care iti iese marfa din gestiune, deci se inregistreaza o cheltuiala; ori, acea cheltuiala trebuie sa fie aferenta unui venit, deci obligatoriu trebuie inregistrat venitul...

    Deci, relateaza-ne cazul, de fapt... ce vrei sa faci, si poate ne da cineva o solutie, pe care multi dintre noi poate nu o stim...

    Eu am o propunere: te-ar deranja daca, in loc sa emiti avizul catre persoanele fizice, ai emite o factura? Eventual, factura o poti tipari si cu titlul de aviz, daca vrei (dar nu este necesar, caci factura atesta livrarea marfii, si este document de insotire). Si, la o data ulterioara (peste cateva zile, sau chiar si dupa 2 ani), poti incasa factura, prin bon de casa. Daca nu stii cum sa incasezi o factura prin bon de casa la o data ulterioara, uita-te in documentatie, sau da-mi adresa de email sa iti trimit un fisier pdf (e prea mare, si nu il pot atasa)... iar procedand astfel, nu se dubleaza nici venitul, nici tva-ul... sau, contacteaza-i pe cei care ti-au vandut programul...

    Ce zici de propunerea mea? Oricum pe aviz tu inregistrai venit si cheltuiala. Daca in schimb ai emite factura, ai aduce in plus si exigibilitatea tva-ului, atat doar... k sa nu mai spun ca pentru avizele emise esti obligata sa emiti facturi pana in 15 a lunii urmatoare

    Da-ne un raspuns
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2009
    Posturi
    9

    Implicit

    M-am gandit la aceasta varianta din urmatorul motiv: Am un client caruia ii transport marfa acasa si atunci se incaseaza banii. In momentul in care marfa pleaca din gestiune nu am si suma incasata. Daca bat suma si marfa pleaca cu bonul fiscal pana la om, nu o am in casa decat peste 1-2 ore. Daca intre timp am control si nu am de unde sa pun bani in casa?
    Nu discut maniera de vanzare (asa vor patronii sa procedeze si cu asta basta).
    Si de ce sa imi inregistreze venit pe aviz, daca eu nu stiu inca, costul de achizitie (scuzati cacofonia) (poate imi intarzie factura de transport sau cheltuielile cu stationarea in gara sau in port etc) astfel incat sa bat in cuie si pretul de vanzare. Eu vreau pe aviz sa-mi inregistrez cantitatea ca sa pot descarca gestiunea cantitativ.
    Stiu ca pentru marfa vanduta la persoane fizice se emite bon fiscal si ca omul ar trebui sa achite si apoi sa primeasca marfa dar revin la ce am scris mai sus, nu comentez politica comerciala si incerc sa gasesc o solutie.
    Ar fi o chestie si cu factura dar sunt cazuri in care nu cunosc pretul de vanzare din cauza pretului de achizitie.
    Multumesc pentru ajutor.

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Mda, interesanta problema... dar, din cate observ, ai 2 cazuri distincte: 1: cand duci marfa si primesti banii de la client, deci dupa 1-2 ore (sau a doua zi), cand se intoarce masina, ai banii in sertarul casei de marcat. Aceasta implica faptul ca atunci cand duci marfa, tu de fapt cunosti pretul, pentru ca soferul sa poata sa ia banii de la client. Cazul 2: cand dai marfa, nu cunosti pretul (cum spui tu, ca nu ti-au sosit toate facturile legate de importul marfii - transport, transbordare etc), si il aflii peste cateva zile, sau chiar luna viitoare... SA SPERAM CA, CU AJUTORUL FORUMISTILOR EXPERIMENTATI, VEI PRIMI RASPUNS LA AMBELE... ar fi fain sa aflam raspunsul, caci mai stiu cazuri asemanatoare...

    Mie mi-au trecut prin cap chestii de genul articole compuse nedescarcate, dispoziţii de livrare ?n magazin, mărfuri ?n custodie, diminuări/măriri stoc etc, dar, oricum mă frăm?nt, nu găsesc, momentan, nici o soluţie... sa vedem ce spun şi alţi forumişti...

    ?nsă, ?n a doua postare ai prezentat şi alte aspecte, despre care vreau să ?ţi expun propriu meu punct de vedere...

    1. Tu nu "comentezi" politica comercială, dar un mic sfat... Ceea ce faceţi voi de fapt este să livraţi marfa ?nainte de a fi v?ndut-o, adică de a fi emis un bon fiscal sau o factură, sau un aviz (cu preţuri - vezi pct 2). Nu vreau să mă exprim asupra corectitudinii contabile sau fiscale (probabil că este ok), dar un mic sfat: faceţi un contract cu clientul! Chiar şi un contract mic, nişte scris standard, pe o foaie pretipărită, pe care el numai să semneze... şi, ?ntr-adevăr, c?nd ajunge marfa la el, trebuie să vă semneze o foaie, cum că a primit-o, şi corespunde calitativ... dacă ea (foaia) se numeşte aviz de ?nsoţire a mărfii, sau nu, vom vedea, ?n funcţie de soluţiile ce le găsim...

    2. Spuneai "de ce să ?mi ?nregistreze venit pe aviz". Păi, lăs?nd deoparte faptul că ?nregistrarea este obiectivă, nu subiectivă, să ne amintim la ce serveşte avizul... el se ?ntocmeşte "?n cazuri excepţionale" (cum am scris ?n prima postare), pe el trebuie să apară menţiunea "urmează factură" (nu discutăm de avizele de transfer de la un punct de lucru la altul, sau pentru prelucrări, consignaţii etc), iar el serveşte ca: 1. document de ?nsoţire a mărfii (deci, are şi rol declarativ al mărfii, deci trebuie să apară valoarea pe el), 2. document ce stă la baza ?ntocmirii facturii (deaceea pe factura la aviz ai aceleaşi articole de stoc ca şi cele de pe avize, cu aceleaţi preţuri). 3. CLIENTUL ARE DREPTUL SĂ RECEPŢIONEZE MARFA PE BAZA AVIZULUI, deci are dreptul să o şi v?ndă mai departe. Aceasta ?nseamnă că pe un aviz de expediţie trebuie să fie prezent preţul, care pt client este preţ de achiziţie la intrarea ?n gestiune, şi care ?l ajută la formarea preţului său de v?nzare... dacă nu ar fi prezent preţul, atunci, fiind ?n imposibilitatea evaluării activului, nu ?l poate recepţiona, şi deci, degeaba mai primeşte avizul... desigur că sunt si firme care procedează un pic ciudat ?n aceste privinţe, cum ar fi lantul Metro, care am inteles că recepţionează fără a cunoaşte preţul de achiziţie...
    din problema ta rezultă că nu ai nevoie de acest gen de avize de expediţie, ci de un alt fel de document...

    4. Problema este că doreşti să descarci marfa din gestiune.. ?n loc de 3 sticle de suc, să ai numai 1 ?n stoc. Ori, fără un document de livrare, nu ştiu cum s-ar putea face, căci descărcarea din gestiune ?nseamnă cheltuială. Iar ?n comerţ, cheltuiala trebuie să fie direct aferentă unui venit; numai ?n cazul activităţii de producţie sau servicii cheltuielile apar ?naintea realizării venitului...

    5. ai dreptate ?n prima frază: nu poţi tipări bonul fiscal, dacă nu ai banii. Bonul se tipăreşte ?ntotdeauna abia după ce ai primit banii... sau card-ul, sau tichetele de masă, sau cec-urile etc, şi ai completat valorile lor, pentru a se duce corect spre casa de marcat... astfel, un raport x pentru o eventuală inspecţie ?ţi va arăta ce v?nzări ai avut, c?t cash trebuie să ai ?n sertar, ce valoare cumulată să aibă tichetele de masă, cec-urile etc...

    Mă mai g?ndesc la ?nfiriparea unei soluţii, dar mai am o ?ntrebare: dacă cumva vindeţi marfa şi agentul are dreptul de negociere a preţului? adică, la ?ntoarcerea agentului emiteţi bon de casă pe suma pe care a ?ncasat-o? acesta ar fi al 3-lea caz, pe l?ngă cele 2 de la ?nceput...

    Dacă eşti dispusă să renunţi la descărcarea din gestiune, atunci problema cred că se poate rezolva cu tipărirea unei dispoziţii de livrare ?n magazin (eventual cu titlul de aviz expediţie, dacă vrei), iar ulterior emiterea unui bon pentru această dispoziţie.
    Sau, uite, ?n glumă, o soluţie mai "ciudată": folosirea modulului "restaurant": ai comenzi clienţi, cu tipărire de notă de plată (avizul de expediţie), fără preţuri dacă vrei, şi emitere ulterioară de bon fiscal.. ... Dar, mă g?ndesc că nu vrei să renunţi la descărcarea din gestiune, căci de fapt te interesează să ştii ce mai ai ?n stoc, căci, altfel, ai fi folosit o foaie tipărită din word pe post de aviz, şi ai fi tipărit bonul fiscal c?nd ai banii, şi gata...

    Să vedem ce au de spus forumiştii experimentaţi; şi eu vreau să aflu răspunsul...
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 29 May 2009 la 23:43 Motiv: adăugat cec, tichete etc şi bold-uit cazul nr. 3...
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  5. #5
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Soluţiile mele: (?n toate cazurile, am presupus că clientul este PF).

    Pt cazul 1: emiterea de facturi, care vor fi ?ncasate la o dată ulterioară prin casa de marcat.

    Comentariu: tu de fapt cunoşti şi preţul de v?nzare, şi cel de achiziţie. Se va ?nregistra venit din v?nzarea mărfurilor, şi cheltuială cu mărfurile, chiar dacă nu ai ?ncasat, conform legislaţiei fiscal-contabile din ţara noastră (asta este conta de angajament, nu?). Tu, la o livrare, eşti obligată să emiţi factură (sau bon); ?n cazul acesta, dai bonul c?nd ai banii. Factura este materializarea contractului dintre părţi, deci ?n această variantă, nu ?ţi trebuie contract. Avantaj: ?ţi face şi descărcarea din gestiune, deci vei avea o listă de stocuri reală…

    Pt cazul 1, soluţia 2: dispoziţii de livrare magazin,urmate de bonuri.

    Comentariu: Recomand să se facă un mic contract cu clientul, ?n care se spune că acesta trebuie să semneze o „foaie de livrare”, şi că va primi bonul după ce primeşte marfa; contractul poate fi o foaie pretipărită, av?nd ca obiect termenul generic „mărfuri”, care se vor particulariza pe „foaia de livrare”, iar clientul doar să semneze acest contract pretipărit; eventual se facturează şi se ?ncasează avansuri. La livrare, tipărirea de dispoziţii de livrare ?n magazin, cu titlul de „foaie livrare”, pe care clientul să ?ţi semneze că a primit marfa şi că ea este corespunzătoare. Numele clientului ?l poţi trece la observaţii, pe disp. de livrare. Fereşte-te de denumirea de „aviz”, pentru a nu fi luată la ?ntrebări de ce nu ai emis facturi la avize p?nă ?n 15 ale lunii următoare… apoi, c?nd ai ?ncasat banii, emiţi bonul.
    Dacă vrei neapărat să ai listă de stocuri, e naşpa: va trebui să descarci din gestiune, prin intermediul unui transfer intre gestiuni (să duci undeva ?nafara bilanţului), click pe plusul albastru, iar la final de lună să stornezi cu note contabile… mai bine nu faci… deci, ?n concluzie, soluţia 2 este pentru cazul ?n care NU vrei actualizarea listei de stocuri imediat ce ai livrat…

    Pt cazul 2: emiterea de facturi, cu ?ncasare ulterioară prin casa de marcat, folosind articole compuse nedescărcate…

    Comentariu: va trebui să cunoşti preţul de v?nzare, chiar dacă nu ?l ştii pe cel de achiziţie. ?ntr-un contract de v?nzare cumpărare, preţul este un element esenţial, care nu poate lipsi, aşa cum este obiectul şi părţile. Fie că contractul este materializat sau ?nţelegerea este doar verbală, preţul există. Dacă nu ai preţ de v?nzare, nu poţi vinde. Pui şi tu un preţ mai mare, care ?ţi acoperă, cu o marjă de eroare, preţul de achiziţie şi adaosul. Eventual, pentru reglarea preţului, poţi emite o factură de discount, pe care o compensezi cu factura de mărfuri, iar apoi să ?ncasezi prin bon de casă doar „restul”… Pentru detalii privind modul de v?nzare a articolelor nerecepţionate ?ncă, consultă documentaţia, referitoare la v?nzarea de „articole nedescărcate”.

    Dacă consideri că merită efortul, ?n ambele cazuri puteţi folosi "custodii la terţi", şi facturarea din custodii... ?nsă, custodii la persoane fizice... poate dacă durata e mare, să zicem că stă marfa la el 3 luni, şi abia apoi i-o facturaţi şi o ?ncasaţi... şi cred că iarăşi vă trebuie contract scris

    Cazul 3 ?l folosiţi, sau nu?

    Alte idei, eu unul nu am, cam asta e tot ce am avut de spus… baftă.
    Ultima oara editat deadi_ciobotaru; 30 May 2009 la 01:01 Motiv: m?ncasem "a"-ul din "eventual" :)
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Puteti crea o gestiune numita "Pe drum", in care sa transferati marfa prin note de transfer, urmand ca aceasta tranzactie sa o puneti pe hartie dupa cum doriti.

    Ulterior, daca veti face factura, pe plusul albastru exista o optiune de a importa articole din notele de transfer, practic imi populeaza factura automat. Trebuie sa aveti grija ca descarcarea (fie factura, fie bon/monetar) sa o faceti din aceasta gestiune "Pe drum".

  7. #7
    Data inscrierii
    May 2009
    Posturi
    9

    Implicit

    Da, sunt cateva idei. Ideea e ca se poate face si un aviz "de mana", doar ca sefii vor sa aiba totul din mentor. Oricum, multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •