Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4

Thread: facturi clienti

  1. #1
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit facturi clienti

    Buna ziua. Am o mare problema legata de clientii care achita facturile prin banca. In monetar apare odata suma evidentiata la incasare cu cardul (512.05.03= 701.05 si 4427) si cand fac factura mai apare odata incasata (411=701.05 si 4428) cand incasez suma prin banca fac 512=512.05.03, adica incasare card, dar raman cu factura neincasata. Am facut mereu un artificiu si am mers apoi in casa unde am incasat clienul (5311=411 si concomitent 4428=4427) si apoi am facut o nota contabila de storno a sumei incasate pentru a nu denatura soldul la casa si a avea si factura incasata. Am generat declaratia 394 si din cauza acelor sume cu minus nu pot termina declaratia. In plus imi apare si o sumA la o factura de furnizor cu 19% si desi am verificat furnizorul unde apare acea cota de 19% nu am reusit sa gasesc nimic. Am verificat si nomenclatorul de articole dar nu am reusit sa gasesc nimic Puteti sa imi spuneti cum as putea sa gasesc o solutie la aceste probleme? Va multumesc anticipiat.

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Aveti casa de marcat conectata cu WinMENTOR-ul sau este separat?

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2014
    Posturi
    35

    Implicit

    Buna dimineata .Casa de marcat este conectata la Mentor.

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Incasarea facturilor prin casa de marcat se realizeaza conform documentatiei: ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc...e%20marcat.pdf Conform acesteia nu aveti nevoie de artifiicii pentru a inchide factura.

    Cat despre problema cu 19% rulati Verificare coerenta date (Service - Avarie). In ultima versiune (831.16) pe tabul Observatii de pe facturi aveti coloana cu TVA - acolo puteti verifica de la ce linie va aduce cota de 19%.
    Ultima oara editat deSolomon Silvia; 05 December 2016 la 10:11

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •